Ознака: гранслем

Тај-брејкот во петтиот сет ќе се игра до десеттиот поен

ТЕНИС - НА ГРАНСЛЕМ-ТУРНИРИТЕ Организаторите на четирите гранслем-турнири привремено сменија едно од правилата за победа во тениски натпревари. Почнувајќи од Ролан Гарос, годинава т.н. тај-брејк...

Тениската сензација Радукану го освои САД опен без загубен сет

Британската тениска сензација Ема Радукану (18) испиша историја на гранслем-турнирот САД опен, совладувајќи ја Канаѓанката Лејла Фернандес (19) со 6-4 и 6-3 по сетови...

Со рекордниот трофеј Ѓоковиќ ја засили кандидатурата за најдобар на сите...

Новак Ѓоковиќ го освои рекордниот 20-ти гранслем трофеј со кој се изедначи со неговите најголеми ривали Роже Федерер и Рафаел Надал и ја засили...

Талентираниот Ивановски елиминиран од Вимблдон

Талентираниот македонски тенисер Калин Ивановски (17) не успеа да се пласира во полуфиналето на гранслем-турнирот Вимблдон во јуниорска конкуренција, откако загуби од седмиот носител...

Ѓоковиќ – тенисер на деценијата, неговите мечеви најспектакуларни

Покрај 15-те гранслема, Ѓоковиќ во оваа деценија стана првиот играч што ги освои сите девет турнири од серијата „Мастерс 1.000“, пет пати беше прв...

Ѓоковиќ славеше во историското финале на Вимблдон

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ (32) го совлада големиот ривал Роже Федерер (37) во историското финале на тенискиот гранслем-турнир Вимблдон, славејќи во пет сета,...

Лесните победи на Вилијамс и Халеп навестуваат неизвесна борба за титулата...

Серена Вилијамс во сабота ќе се обиде да стигне до рекордна 24-та гранслем титула и осма од тревните терени на Вимблдон, откако во дуелот...

Ѓоковиќ одигра безмалку совршен меч за рекорден триумф во Мелбурн

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ го освои тенискиот гранслем-турнир „Австралија опен“ по рекорден седми пат, совладувајќи го убедливо големиот ривал Рафаел Надал со 6-3,...

Лејвер и тенисот одбележуваат 50 години од последниот календарски гранслем

Во 1969 година Австралиецот Лејвер вторпат триумфира на четирите најголеми турнири во една година, нешто што не му успеа на ниту еден тенисер досега,...

Првата носителка Халеп избегна влез во историјата на гранслемите

Првата носителка на тенискиот гранслем-турнир во Мелбурн, Романката Симона Халеп, се спаси од пораз во дуелот против Естонката Каиа Канепи (6-7, 6-4 и 6-2)...