16.8 C
Skopje
31.7.2021 - 8:35

Ознака: гранслем-турнир

Испишана тајбрејк-историја на Вимблдон

Во мечот во машки двојки при резултат 12-12 во петтиот сет, се играше тај-брек, прв историски на Вимблдон во решавачки сет, што го добија...

Моќта на „големата тројка“ ја создаде загубената тениска генерација

Вимблдон останува, како и во последните години, тежок „залак“ за младите играчи. Додека „големата тројка“ продолжува да блеска на тревните терени во Лондон, лесно...

Првпат во 4-то коло има повеќе тенисери над 30 години

Повеќе тенисери постари од 30 години отколку помлади се пласираа во 4-то коло на машкиот дел од гранслем-турнирот во Вимблдон, првпат во т.н. опен...

Стерилизација со пареа за беспрекорни терени на Вимблдон

За терените на Вимблдон секоја година се употребуваат девет тони семе, а потребни се околу 15 месеци за да се подготви стандарден гранслем-терен со...

Вимблдон е врвен спортски настан со кралски шмек

За да се биде дел од кралската ложа на централниот терен, меѓу 74-та „привилегирани“, мора да се има кралско, аристократско потекло, да се биде...

Вимблдон со два покриени терени „ќе игра против дождот“

Вкупниот награден фонд на гранслем-турнирот во Вимблдон годинава е 42,47 милиони евра, од тоа победниците во двете конкуренции ќе добијат по 2,63 милиони евра...

Победниците на Ролан Гарос ќе добијат по 2,3 млн. евра

Организаторите на францускиот тениски гранслем-турнир Ролан Гарос го зголемија наградниот фонд од 39 милиони евра лани, на 42,66 млн. евра, што е зголемување за...

Новак Ѓоковиќ – најдобар тенисер на сите времиња?

Дебатата за тоа кој е најголем на сите времиња веројатно никогаш нема да заврши, на тоа нема прецизен одговор и затоа ќе остане дилемата....

Мугуруза и Конта играа до зори, елиминирана Вознијацки

Тој меч почна 30 минути по полноќ и траеше до 3.12 часот наутро по локално време и е еден од најдоцна или најрано завршените...

Болките во колкот предвреме ќе го пензионираат Енди Мареј?

Поранешниот тенисер број 1 во светот и трикратен гранслем-победник рече дека турнирот во Мелбурн најверојатно ќе му биде последен во кариерата, иако би сакал...