24.8 C
Skopje
18.6.2021 - 11:05

Ознака: гранслем-турнир

Финалињата на Вимблдон ќе се играат пред полни трибини?

ТЕНИС Организаторите на тенискиот гранслем-турнир Вимблдон, објавија дека турнирот ќе се игра пред 50 отсто публика од капацитетот на гледалиштата, бројот на гледачи систематски би...

Федерер по 21 година нема да игра на Австралија опен

ТЕНИС Швајцарецот поради повреда на коленото е надвор од терените од полуфиналето на гранслем-турнирот во Мелбурн во јануари годинава Светскиот тенисер број четири, Швајцарецот Роже Федерер...

И четвртиот гранслем-турнир доби стадион со покрив

Од годинава и на Ролан Гарос ќе има еден покриен терен, на кој, според уште еден новитет, ќе се играат сите мечеви од четврт-финалето...

Коко Гоф: Мојата мисија е да бидам најдобра

Најмладата, 15-годишната Гоф, ја елиминира највозрасната, 39- годишната Венус Вилијамс, во првата рунда на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен Најмладата, 15-годишна Американка Коко Гоф, повторно ја...

Пожарите и чадот го ставија тенисот во втор план во Мелбурн

Собрани над 3,5 милиони долари за настраданите во регионот, а донирањето ќе продолжи во текот на целиот турнир. Титулите од лани ќе ги бранат...

За 10 години Австралија опен ги зголеми наградите за трипати

Наградниот фонд за гранслем-турнирот во јануари е поголем за 14 отсто од тој годинава, и ќе изнесува 49,1 милиони долари, од тоа по околу...

Димитров и Медведев ќе играат за прво финале на гранслем-турнир

Тие ја сочинуваат првата полуфинална двојка на САД опен, а втората е формирана по синоќешните дуели Надал - Шварцман и Беретини - Монфис Бугаринот Григор...

Маргарет Корт брилијантна на теренот, неомилена во јавноста

Контроверзиите со Корт почнаа по завршувањето на тениската кариера поради нејзините антигеј-ставови Американката Серена Вилијамс на гранслем-турнирот во Њујорк, кој започнува денеска. ќе атакува на...

Ѓоковиќ и Осака први фаворити на САД опен

Најдобриот светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ, ќе биде прв носител (фаворит) на последниот гранслем-турнир годинава, Отвореното првенство на САД во Њујорк, што почнува в...

Испишана тајбрејк-историја на Вимблдон

Во мечот во машки двојки при резултат 12-12 во петтиот сет, се играше тај-брек, прв историски на Вимблдон во решавачки сет, што го добија...