12.2 C
Skopje
18.11.2019 - 19:05

Ознака: гранични премини

Зголемен интензитет на сообраќај на граничните премини

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, а на граничните премини, од македонска страна, се чека од 30 до...

Владата и „Макам Транс“ потпишаа Меморандум за соработка на граничните премини

Националниот координатор за гранично управување при Владата, Владимир Пивоваров и Билјана Муратовска, генерална секретарка на Асоцијацијата на превозници „Макам Транс“- Скопје, денеска во присуство...

На граничните премини нема подолги задржувања

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Сообраќајот...

Продолжениот викенд создаде метеж на граничниот премин „Богородица“

Како резултат на продолжениот викенд поради прославата на велигденските празници, на граничниот премин „Богородица“ кон Грција има зголемена фреквентност. Според информациите од граничната полиција,...

На граничните премини нема подолги задржувања

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...

Сугарески: Реконструкција на регионалните патишта до граничните премини со Бугарија

На регионалниот пат Делчево-Ѕвегор-Граничен премин „Делчево“ од денеска се одвиваат активности за асфалтирање со планираната реконструкција која се очекува да биде завршена годинава. Според министерот...

Михајловиќ: Заеднички гранични премини се решение за долгите колони на границите

Српската вицепремиерка и министер за градежништво, транспорт и инфраструктура Зорана Михајловиќ денеска изјави дека повторно ќе ја покрене иницијативата до земјите во регионот да...

На Табановце и Богородица се чека по дваесетина минути

На граничните премини Табановце и Богородица се чека по 15 до 20 минути, а на остатаните гранични премини од македонска страна нема подолги задржувања...

На Табановце и Богородица се чека од 15 до 30 минути

На граничните премини Табановце и Богородица од македонска страна се чека од 15 до 30 минути поради зголемена фреквенција на возила. На останатите гранични...

Увид во состојбата и функционирањето на ГП Табановце, Ќафасан и Маркова...

Претставници од Делегацијата на ЕУ заедно со делегација на  Царинската управа на Република Македонија ги посети и извршија увид на состојбата и функционирањето на...