Ознака: граничен режим

ЕК ќе ја убедува Малта да се откаже од затворање на...

Европската комисија сака да ја убеди Малта да се откаже од одлуката да ги затвори своите граници за невакцинираните против ковид-19, изјави европскиот комесар...

Австрија ги стави сите земји од Западен Балкан на зелената листа

Сите земји од Западен Балкан од четврток ќе бидат на епидемиолошката зелена листа на Австрија. Како што е најавено во Виена, со уредбата што ќе...

Комисијата ќе проценува дали да се воведат тестови за влез во...

Комисијата за заразни болести на следниот состанок ќе разговара за опасноста од делта сојот и заштита на границите со евентуално воведување тестови. Министерот за...

Од денеска во Грција може да се влегува и преку Меџитлија...

Грција ги отвори сите копнени гранични премини со соседните земји. Покрај преминот Богородица, од денеска ќе може да се патува и од граничните премини на...

Израел го одложи отворањето за вакцинираните туристи поради индискиот вид

Израелската Влада одлучи да ја одложи одлуката за отворање на границите за вакцинирани туристи пред 1 август поради зголемувањето на бројот на заразени, најмногу...

Македонија на листата на безбедни земји за патување во Австрија

Три балкански држави се најдоа на австриската листа на безбедни земји за патување. Австриското Министерство за здравство ги објави имињата на 11 нови земји кои...

Нови правила за влез во Грција

Од денеска македонските државјани може да ја преминат границата со Грција и со брз тест не постар од 48 часа. - Министерството за внатрешни работи...

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Македонија на списокот на земји кои се безбедни за патување, пренесуват европските новински агенции. Покрај нашата држава, Европската комисија...

Европската комисија: Западен Балкан да се стрпи за слободно патување во...

Европската комисија го поздравува напредокот на земјите од Западен Балкан во однос на епидемиолошката состојба и вакцинацијата, но вели дека регионот треба да биде...

Грција ја помести старосната граница за децата за влез во земјата...

Грција одлучи да ја помести возрасната граница за децата на кои им е дозволено да влезат во земјата без ПЦР-тест, за една година, така...