-3.2 C
Skopje
22.1.2022 - 0:50

Ознака: граничен режим

Германија ја врати Македонија на листата ризични земји

Германија ја врати Македонија на листата на ризични земји поради ситуацијата со ковид-19. Со најновата одлука на германските власти, од државјаните на Македонија при...

Остануваат истите услови за влез во Грција

Сегашните услови за влез во Грција се продолжени за уште седум дена, односно до 22 октомври. За влез во Грција потребен е сертификат за вакцинација,...

Австралија нема да прима странски туристи до 2022 година поради коронавирусот

Австралискиот премиер, Скот Морисон, изјави дека земјата ќе прима странски туристи само од следната година. Говорејќи за австралискиот „Канал 7“, Морисон зборуваше за приоритетите и...

Полска воведува вонредна состојба на границата со Белорусија

Претседателот на Полска неодамна објави декрет со кој се воведува вонредна состојба на границата со Белорусија на 30 дена поради мигрантската криза. Како што истакна...

Стапија во сила нови прописи за влез и излез од државата

Од денеска важат нови прописи при влез и излез од Македонија, поради спречување на ширење на коронавирусот. Така домашните и странски државјани за влез и...

И попладнево на „Богородица“ и „Табановце“ се чека до 45 минути...

Во текот на целиот ден збележано е раздвижување на граничните премини Богородица и Табановце. Автомотосојузот во најновиот извештај за состојбата на патиштата информира дека на...

ЕК ќе ја убедува Малта да се откаже од затворање на...

Европската комисија сака да ја убеди Малта да се откаже од одлуката да ги затвори своите граници за невакцинираните против ковид-19, изјави европскиот комесар...

Австрија ги стави сите земји од Западен Балкан на зелената листа

Сите земји од Западен Балкан од четврток ќе бидат на епидемиолошката зелена листа на Австрија. Како што е најавено во Виена, со уредбата што ќе...

Комисијата ќе проценува дали да се воведат тестови за влез во...

Комисијата за заразни болести на следниот состанок ќе разговара за опасноста од делта сојот и заштита на границите со евентуално воведување тестови. Министерот за...

Од денеска во Грција може да се влегува и преку Меџитлија...

Грција ги отвори сите копнени гранични премини со соседните земји. Покрај преминот Богородица, од денеска ќе може да се патува и од граничните премини на...