14.4 C
Skopje
23.4.2019 - 16:37

Ознака: граничен премин

Камионџиите чекаат предолго на граничните премини

Најголем дел од времето што превозниците го поминуваат во чекање на граничните премини отпаѓа на процедурите за фитосанитарна и ветеринарна контрола, што ги задржува...

Забраната за увоз на македонско месо ќе остави „празни“ трпези во...

Бугарските тур-оператори масовно ги откажуваат еднодневните екскурзии до земјава поради строгата забрана за увоз на месо. Велат дека не сакаат да си имаат проблеми...

Привремен застој на граничниот премин Прешево

На српскиот граничен премин Прешево со Северна Македонија, по нестанок на електричната енергија, дојде до дефект на комуникациската опрема, што предизвика застој во сообраќајот,...

Граничниот премин Пуљевац ќе ги поврзе Кавадарци и Аридеја

Децениската желба на кавадарчани за отворање на граничниот премин Пуљевац отпочнува да се реализира. Деновиве градоначалникот на Кавадарци беше домаќин на средбата на македонски...

Турција по осум години повторно отвори клучен граничен премин со Сирија

Турција денеска повторно го отвори југоисточниот граничен премин со Сирија кој беше затворен осум години, јави агенцијата Анадолија. Од денеска турските камиони можат да го...

Шекеринска: Наскоро во Преспа ќе биде отворен граничниот премин „Маркова нога“

Вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Битола на трибината „Фер општество – Шанса за сите“ истакна дека наскоро во Преспа ќе...

Поставени табли со новото име и на граничниот премин кај Делчево

На граничниот премин кај Делчево денеска беа сменети таблите со новото уставно име на Македонија- Република Северна Македонија. Новото име, Република Северна Македонија стапи на...

Поставена и првата табла со новото име на „Богородица“

На граничниот премин „Богородица“ беше поставена и нова табла со натписот Република Северна Македонија, откако претходно беше залепена налепница на веќе постоечката табла.

Република Северна Македонија „залепена“ на граничниот премин „Богородица“

Бројни домашни и странски медиумски екипи, меѓу кои и онаа на „Нова Македонија“, го проследија поставувањето на новото уставно име на граничниот премин „Богородица“,...

На граничниот премин „Богородица“ ќе биде поставена табла со новото име

На граничниот премин „Богородица“ кај Гевгелија денеска ќе  биде поставена табла со новото уставно име на државата, информираат од Царинската управа. Новото име, Република Северна...