5.7 C
Skopje
10.12.2019 - 21:15

Ознака: граници

Лондон против промена на границите на Балканот

Велика Британија смета дека повиците за промена на границите на Балканот можат да донесат нестабилност во регионот, соопшти денеска Британската амбасада во Приштина.  - Веруваме...

Западните медиуми повторно за прекројување на границите

Идејата за голема Албанија деновиве е на насловните страници на швајцарскиот дневен весник „Блик“, додека на истата тема пишува и германскиот весник „Бадише цајтунг“ Швајцарскиот...

Тахири: Доколку се отвори прашањето за границите, нема да ги заборавиме...

Поранешната косовска министерка Едита Тахири, која ја предводеше делегацијата на Косово во дијалогот со Србија, за тиранската телевизија „Ора њуз“ изјави дека е против...

Харадинај: Границите може да се променат единствено со војна

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска повторно се спротивстави на заложбите на претседателот на Косово, Хашим Тачи за корекции на границата со Србија, порачувајќи дека...

Власи: Прашањето со границите е затворено, но можна е корекција на...

Некогашниот висок функционер во поранешна Југославија и некогашен советник на актуелниот косовски претседател Хашим Тачи, адвокатот Азем Власи, смета дека размена на територии меѓу...

„Коха Диторе“: Изјавите за бришење на границата Косово-Албанија повеќе пропаганда отколку...

Изјавите на албанскиот министер за дијаспора, Пандели Мајко, дека од јануари 2019 ќе нема граница меѓу Албанија и Косово, повеќе треба да се гледаат...

Закројувања, прекројувања… до кога?!

По интензивирањето на изјавите за прекројувања на границите во регионов, аналитичарите оценуваат дека тие се само политичка пропаганда, која единствено служи за подгревање страв...