17.8 C
Skopje
20.9.2019 - 15:05

Ознака: граници

Хероинот не знае за ѕидови и не познава граници

Моќниот мексикански картел „Синалоа“ (името го доби по истоимената северозападна мексиканска сојузна држава на брегот на Тихи Океан), познат и по називот „Организацијата Гузман-Лоера“,...

Под еден чадор и без граници?

Балканот во постстуденовоеното раздобје е поприште за постојано надмудрување на неколку спротивставени геополитички актери: средноевропскиот континентализам (Германија и Австрија), рускиот евроазијанизам, турскиот неоосманизам и...

Отворање на границите – темната и светлата страна

Две изјави на двајца премиери на иста тема, но од сосема различен дискурс на гледање на работите, само покажуваат колку една иста тема на...

Бериша: Тачи го крева знамето на голема Србија

Поранешниот албански претседател Сали Бериша, упати критика до косовскиот претседател Хашим Тачи заради идејата за размена на територии и порача дека токму „Тачи по...

РФИ: Макрон би можел да ја поддржи идејата за поделба на...

Меѓународното француско радио РФИ наведува дека се претпоставува дека францускиот претседател Емануел Макрон би можел да ја поддржи идејата за „корекција на границите“, што...

Пленковиќ: Хрватска ги штити границите од незаконски влегувања

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави по повод ситуацијата на границата со БиХ, каде околу 200 мигранти се обидуваат за влезат во Хрватска, дека државата...

Договор за промена на границите до идната пролет

Косовскиот претседател Хашим Тачи се надева дека пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена...

Нацрт-резолуција на косовските владејачки партии: Границите се неповредливи

Лидерите на владејачките партии на косовските Албанци, на вчерашниот состанок свикан од претседателот на Собранието Кадри Весели, усвоија нацрт-резолуција за дијалогот со Србија, која...

Договорена соработка помеѓу ЕУ и Западен Балкан за управување со границите

На дводневниот министерски состанок на Европската унија за Западен Балкан, што се одржува во Тирана, европскиот комесар за миграции, внатрешни работи и државјанство, Димитрис...

Фајон: Поместувањето на границите е дестабилизирачки фактор за регионот

Претставничката на Социјалдемократите во Европскиот парламент Тања Фијон за време на дебатата за Србија предупреди дека не е сменета состојбата со медиумите, на неприлагодена...