6.2 C
Skopje
25.1.2020 - 16:43

Ознака: граници

Тачи: Границата меѓу Косово и Албанија мора да биде отстранета

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека границата меѓу Албанија и Косово мора да биде отстранета еднаш засекогаш. Тој по враќањето од Албанија, каде што...

Тачи: Неопходно е да се отворат границите меѓу Албанија и Косово

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, објави на фејсбук дека во Тирана разговарал со албанскиот премиер, Еди Рама, за потребата од целосно отворањето на границите...

Црногорскиот претседател против корекција на границите на Балканот

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ се противи на корекција на границата меѓу Србија и Косово. Во интервју за Би-Би-Си вели дека не се...

По германскиот има и американски план за Косово

Берлин предлага двоен суверенитет за Косово, а Вашингтон не ја исклучува и можноста за корекции на границите По информацијата дека Германија има подготвен план за...

Пандели Мајко не се откажува од бришење на границата меѓу Албанија...

Албанскиот министер за дијаспора Пандели Мајко, од северниот град Кукс, за време на одбележувањето на 20-годишнината од егзодусот на Албанците од Косово, изјави дека...

Бугарија подготвена да мобилизира 3.000 лица за обезбедување на границите

Бугарија е подготвена да мобилизира до 3.000 лица од армијата и транспортна техника доколку биде побарано да биде зајакнато обезбедувањето на границите, изјави денеска...

Европарламентот одобри привремени проверки на националните граници

Европскиот Парламент денеска ја потврди својата позиција за ревизија на сегашните правила во Кодексот за границите на Шенген, кои им овозможува на земјите-членки на...

Унгарија испраќа полицајци на границите на Македонија со Србија и Грција

Унгарските власти соопштија дека 15 полицајци ќе бидат распоредени како помош на границата меѓу Србија и Северна Македонија, а 30 на границата меѓу Северна...

Михајловиќ: Заеднички гранични премини се решение за долгите колони на границите

Српската вицепремиерка и министер за градежништво, транспорт и инфраструктура Зорана Михајловиќ денеска изјави дека повторно ќе ја покрене иницијативата до земјите во регионот да...

Венецуелските власти наредија делумно затворање на границите

Владата лојална на венецуелскиот претседател Николас Мадуро нареди делумно затворање на границите на Венецуела, само неколку часа пред почетокот на реализацијата на американскиот план...