Ознака: граници

Убавина што не познава граници

„Скриеното богатство на Македонија“ во Дубровник Изложбата „Скриеното богатство на Македонија - убавина што не познава граници“ на авторката Бранка Хајдиќ е отворена на 23...

Орбан: Унгарските граници остануваат затворени

Унгарските граници остануваат затворени, а маските за лице задолжителни во кината, театрите и социјалните институции, со цел спречување на ширењето на коронавирусот, изјави денеска...

Земјите од Балканот се договорија за изработка на протокол за отворање...

Министерот за здравство, Венко Филипче, присуствуваше на видеоконференција на тема „Ковид-19 во земјите од Западен Балкан, Грција и Бугарија“. На видеоконференцијата, која ја иницираше Филипче,...

Курц: На границите мора да има построги контроли

Австрискиот канцелар Себастијан Курц се изјасни за построги мерки за луѓето што се враќаат од одмор на австриските граници. - Мораме построго да контролираме. Итно...

Црна Гора ги отвори границите за македонските граѓани

Црна Гора од денеска ги отвори границите за државјаните на Западен Балкан. За влез во оваа земја од денеска е потребен негативен ПСР или...

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и условите за регионот. На прашањето...

Фронтекс во засилена одбрана на надворешните граници на ЕУ

Европската гранична полиција Фронтекс, која беше ангажирана на турско-грчката граница, по одлуката на Анкара да ја крене рампата за илјадници мигранти и бегалци, пристигна...

Црна Гора: Границата со Србија ќе остане затворена

Помошник-директорoт на Институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, рече дека ќе помине уште некое време додека Црна Гора не ја отвори...

Грција ги затвора граничните премини Меџитлија и Стар Дојран

Граничните премини Меџитлија и Стар Дојран вечерва од полноќ па сè до 4 август ќе бидат затворени за секаков вид  сообраќај. Од МВР информираат дека...

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна...

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Тестот е со цел...