16.8 C
Skopje
25.9.2021 - 22:35

Ознака: граница

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради состојбата со коронавирусот. Министерот за...

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и...

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести денеска се очекува да разговара за евентуално повторно воведување режим...

Македонските државјани ќе можат да влезат во Грција „само под одредени...

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската Унија, формиран е список на земји од кои Грција ќе прима посетители, рече Стелиос Петсас, портпарол на...

Граничните премини од денеска се отворени, без задолжителни тестови или обврска...

Македонија од денеска ги отвора граничните премини без задолжителен тест за ковид-19 и обврска за самоизолација или државен карантин во рок од 14 дена. Ова...

Османи: Време е да ги отвориме аеродромите и границите без ограничувања

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на Фејсбук напиша дека е време да се отворат границите во земјава без никакви ограничувања. „Време е да ги...

Приведени три лица кои се обиделе илегално да ја поминат границата

Три лица се приведени во текот на вчерашниот ден бидејќи се обиделе илегално да ја поминат границата. Како што информираат од МВР, вчера во атарот...

Вилијам Блејк – границата помеѓу лудиот и генијот е мала

За најголемиот дел од пријателите Вилијам Блејк бил чуден човек со поматен ум, ум што постојано поматено создавал песни, слики и гравури. Најчесто неговите...

Трудо: Канадско-американската граница останува затворена уште 30 дена

Канадскиот премиер Џастин Трудо објави дека Канада и САД се согласиле да ги продолжат рестриктивните мерки за границата за уште 30 дена, до 21...

Во изолација 60 полицајци што биле на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци што ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран од денес се во изолација. Министерот за...

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата на оваа земја. Одлуката...