20.8 C
Skopje
30.7.2021 - 3:29

Ознака: граница

Што може да направи Кристин Лагард?

Кога станува збор за доларот, сосема е можно тој да слабее поради враќањето на глобалната доверба. Имено, голем број инвеститори бараа „безбедно засолниште“ за...

Србија поставува метална ограда на границата со Македонија

Србија започна со поставување метална ограда на границата со Македонија во близина на Прешево, јавуваат српските медиуми. Оградата треба да спречи евентуални масовни нелегални...

Албанци чекаат со денови на границата со Грција – колона долга...

Огромна километарска колона возила на границата со Грција. Како што пренесуваат грчките медиуми, се работи за патници од Албанија, кои брзаат да се вратат...

Колона од возила – илјадници Албанци се обидуваат да влезат во...

Неколку илјади Албанци кои работат во Грција, заглавија денеска на границата меѓу двете земји. Тие се обидуваат да ја преминат границата пред да стапи на...

Италија ги затвори границите за патници од Македонија и од уште...

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на коронавирусот. Забраната за патување се...

Грција ги затвора границите за српски државјани

Грција од утре во 6 часот наутро ги затвора границите за српските државјани. Српските туристи кои веќе се наоѓаат Грција, која важи за популарна дестинација...

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради состојбата со коронавирусот. Министерот за...

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и...

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести денеска се очекува да разговара за евентуално повторно воведување режим...

Македонските државјани ќе можат да влезат во Грција „само под одредени...

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската Унија, формиран е список на земји од кои Грција ќе прима посетители, рече Стелиос Петсас, портпарол на...

Граничните премини од денеска се отворени, без задолжителни тестови или обврска...

Македонија од денеска ги отвора граничните премини без задолжителен тест за ковид-19 и обврска за самоизолација или државен карантин во рок од 14 дена. Ова...