Ознака: граница

Тачи го одобри Договорот за границата меѓу Косово и Црна Гора 

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска го потпиша Указот за стапување во сила на Законот за ратификација на Договорот за демаркација на границата меѓу Косово...

Управувачкиот комитет за кризи ја продолжува граничната стратегија 

Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи на денешната седница донесе одлука за продолжување на стратегијата за состојбата на...

Спасовски: Нема закани од нов мигрантски бран, но ние сме подготвени

Безбедносните информации и анализи моментално укажуват дека не постојат закани од нов мигрантски бран на т.н. „балканска рута“, изјави денеска министерот за внатрешни работи...

Македонија и Србија со заеднички граничен премин на Табановце

Македонија и Србија први во регионот постигнаа договор за олеснување на сите постапки за пренос на стока и патници на граничните премини, изјавија македонскиот...

Тексас, Аризона и Ново Мексико испраќаат војници на границата со Мексико

Околу 1.600 припадници на Национална гарда на САД почнаа да се распоредуваат на американско-мексиканската граница, потврдија денеска властите на сојузните држави Тексас, Аризона и...

САД го подготвуваат испраќањето на националната гарда на границата со Мексико

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис одобри користење финансиски средства од неговото Министерство за исплата до 4.000 припадници на Националната гарда кои ќе...

Трамп сака од две до четири илјади војници на границата со...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека веројатно ќе ги задржи припадниците на Националната гарда долж границата со Мексико додека не заврши изградбата на ѕидот...

Американската армија ќе ја чува границата со Мексико до изградбата на...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека ќе ја употреби армијата за да ја заштити јужната граница на САД со Мексико. - Се додека немаме...