Ознака: граница

Бројот на илегални преминувања во ЕУ зголемен за речиси 70 отсто

Во периодот од јануари до април значително повеќе мигранти се обиделе илегално да влезат во ЕУ отколку во истиот период минатата година, покажуваат официјалните...

Илјадници украински бегалци чекаат на границата со Мексико за да влезат...

Илјадници украински бегалци се наоѓаат во мексиканскиот пограничен град Тихуана, чекајќи да бидат прифатени во САД. Секој ден во САД влегуваат по околу 150 Украинци...

Правилата за влез во Грција продолжени за уште две седмици

Негативен резултат од ПЦР тест направен до 72 часа пред патувањето или рапид тест 24 часа пред пристигнувањето, заедно со пополнет ПЛФ формулар се...

Бугарија од среда целосно ги затвора границите и за македонските државјани

Бугарија го ограничи влезот во земјата, вклучително и за македонските државјани. Забраната за влез ќе стапи на сила в среда, 19 јануари. Се наведува дека...

Наскоро заеднички гранични контроли меѓу Македонија и Албанија

Долж македонско-албанската граница функционираат граничните премини Блато и Џепиште (кој е од локален карактер и веќе функционира заедничка контрола) и двата кај Дебар, потоа...

Паника во близина на српско-унгарската граница, побегнал црн пантер

Потрагата започнала откако се појавила снимка од опасна дива мачка, која се покажала дека е автентична Полицијата во Унгарија интензивно трага по опасно животно во...

Поради мигрантската криза, Варшава ќе бара меѓународна помош?

Продолжуваат тензиите на полско-белоруската граница Поради ескалацијата на мигрантската криза на источните граници на Европската Унија, во балтичките републики и Полска, Владата во Варшава ја...

Меркел барала од Путин да интервенира поради кризата на полско-белоруската граница

Германската канцеларка Ангела Меркел побара од рускиот претседател Владимир Путин да интервенира за кризата на полско-белоруската граница, соопшти германската влада. Во телефонскиот разговор со Путин,...

Пукање на границата помеѓу Белорусија и Полска

Пукање се слушнало од полската страна на границата со Белорусија, на локацијата каде има околу 1.000 бегалци, изјави портпаролот на белоруската гранична служба. „Прес-службата на...

Војна на нерви со тенкови и борбени возила во соседството

Една седмица по избувнувањето на немирите на северот на Косово, меѓу приштинските власти и српската заедница за српските регистарски таблички, не се смируваат тензиите...