12.2 C
Skopje
18.11.2019 - 18:41

Ознака: граница

Ирското Море ќе биде граница после брегзит?

Функционери од Европската Унија кои имаат пристап до информациите од преговорите за брегзит велат дека најголемата препрека за постигнување договор е речиси решена. Преговарачите на...

Лажната одбојкарска репрезентација не успеа да ги измами Грците

Грчката полиција уапси десет сириски мигранти кои биле маскирани како членови на украинската одбојкарска репрезентација. Тие биле уапсени во неделата на атинскиот аеродром, откако полицијата...

Пентагон ќе пренасочи 3,6 милијарди долари од воениот буџет за изградба...

Секретарот за одбрана вчера го одобри планот за трошоци со кој се пренасочуваат средства од над 100 воени градежни проекти со вкупен износ од...

Полицијата спречила над 160 мигранти илегално да ја преминат границата

Полицијата затекнала 161 мигрант, кои се обиделе илегално да ја преминат границата од Грција. МВР јави дека акцијата почнала синоќа во 20 часот и траела...

Трамп конечно доби пари за ѕидот на границата со Мексико

Врховниот суд на САД соопшти дека претседателот Доналд Трамп може да користи средства од Пентагон во висина од 2,5 милијарди долари за изградба на...

На „Табановце“ за влез, на „Богородица“ за излез од државата се...

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, велат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ) во своето пладневно соопштение. Од таму додаваат дека интензитетот...

Познат македонски шоумен задржан на граничен премин на барање на Обвинителството

Познат македонски водител и шоумен е задржан на граничен премин на барање на обвинителството за организиран криминал, пренесуваат повеќе македонски медиуми. Повеќе детали за случајот...

Увозот се доближува до опасна граница

Постои ризик увозниот пораст да се зголеми повеќе од планираното поради зголемената домашна побарувачка, додека, пак, прогнозите за инвестициите може да бидат доведени во...

Стево Пендаровски во посета на припадниците на армијата ангажирани на јужната...

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски придружуван од началникот на генералштабот на армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, утре ќе...

Италија на границата со Словенија ќе постави жичена ограда

Словенија, која долж границата со Хрватска има поставено жичени бариери и огради под изговор за борба против илегалната миграција, бурно реагира на соопштението на...