Ознака: гранатирање

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

Гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје ги прекрши речиси сите седум стандарди за нуклеарната безбедност - изјави генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија...

Најмалку 12 загинати по гранатирањето на Северодоњецк

Најмалку 12 лица загинаа, а 40 се ранети во денешното руско гранатирање на градот Северодоњецк во источна Украина, кој е речиси опколен од руските...

Руските сили го гранатираа пазарот во Харков

Руските сили го гранатираа големиот пазар Барабашов во Харков, предизвикувајќи серија пожари, соопштија локалните власти. Снимките покажуваат огромни облаци од црн чад што се издигнуваат...

Руските сили го гранатираат Харков

Руските сили вечерва го гранатират вториот по големина град во Украина, Харков. Поранешниот украински амбасадор во Виена, Олександар Шерба на Твитер објави видео на кое...

МНР на Украина тврди дека руските сили гранатирале џамија во која...

Руските сили гранатираа џамија во јужниот украински пристанишен град Мариупол, каде што се засолнети повеќе од 80 возрасни и деца, вклучително и турски државјани, соопшти украинското...

Азербејџански подофицер ранет на границата со Ерменија

Азербејџански подофицер бил ранет при гранатирање од Ерменија во областа Накчиван на државната граница меѓу двете земји, објави Министерството за одбрана на Азербејџан, пренесува...

Американските војници знаеле за иранскиот напад 8 часа пред гранатирањето?

Речиси осум часа пред иранскиот ракетен напад врз американските сили во ирачките бази на 8 јануари, американските и ирачките војници во воздухопловната база Аин...

Седумнаесет цивили загинаа при гранатирање близу Дамаск

Седумнаесет цивили, од кои седум деца, се убиени денеска при бомбардирањето изведено од сириските провладини сили насочено против палестинскиот бегалски камп Јармук, јужно од...