38.8 C
Skopje
27.7.2021 - 20:09

Ознака: граната

Неексплодирана граната пронајдена во двор од куќа во Кумановско

Жител на село Романовце, Кумановско, пријавил во полиција дека во својот двор пронашол стара неексплодирана направа. Увид на местото извршила екипа од СВР Куманово и...

Откриени гранати од Првата светска војна кај „Тумбе кафе“ во Битола

При изведување на градежни работи во близина на градскиот стадионот под „Тумбе Кафе“ вчера биле пронајдени три стари гранати, соопшти полицијата. Вработен во Дирекцијата за...

Неексплодирана граната пронајдена на автопатот во изградба Кичево-Охрид

Вчера била пронајдена неексплодирана граната на автопатот во изградба Кичево-Охирд, информираат од МВР. Од таму објаснуваат дека на 13 април во 12.30 часот во ОВР...

Словенец загинал од топовска граната од Првата светска војна

Топовска граната останата од Првата светска војна убила 64-годишен маж во селото Воглар кај Нова Горица во западна Словенија, во близина на границата со...

Гранати од Првата светска војна уништени на Криволак

Втората акцијата за уништување на неексплодираните артилериски гранати 75 мм, пронајдени и отстранети од Битола, кои датираат од Првата светска војна, беа уништени денеска...

Тргна конвојот со гранати за Криволак

Конвој од неколку возила на Центарот за управување со кризи и Армијата на Македонија, под строги и организирани мерки на безбедност, натоварен со 1.600...

Тумбе Кафе лежи на бомби

Во Битола кај новата трибина на стадионот под Тумбе Кафе продолжува ископувањето на бомби. Екипи на Дирекцијата за заштита и спасување од Битола продлжуваат со подигнување...

Артилериска граната пронајдена на брегот на Охридското Езеро

Вчера на потегот помеѓу селата Трпејца и Лубаништа, на брегот на Охридското Езеро, пронајдена е артилериска граната со калибар од 122 мм, по потекло...

Артилериска граната пронајдена во близина на црквата во Демир Хисар

Денес во претпладневните часови во нива во близина на гробиштата и црквата во Демир Хисар , пронајдена е артилериска граната остаток од Првата светска...

Жител на село Раштани во домот пронашол две неексплодирани гранати

Вчера во 19 часот И.Б.(43) од Кичево во ОВР Кичево, пријавил дека изведувајќи градежни работи во сопствената куќа пронашол две неексплодирани гранати. - По извршениот...