-2.3 C
Skopje
27.1.2022 - 8:52

Ознака: град

Чукотка – град на крајот на светот

Држава: Русија Домородно население: Чукчи и Ескими Површина: 721.500 квадратни километри Чукотка се наоѓа во североисточниот дел на Русија и Евроазија. Станува збор за едно...

Тетово е најзагаден град во државата

Тетово е најазагаден град во Македонија утринава. Загаденоста во овој град изнесува 113 микрограм на метар кубен ПМ10 честички. Веднаш по Тетово следи Битола, со...

Декорирани излози како подарок за градот

Со декорирање на излозите на шест продавници на улицата Македонија и на Театарот за деца и младинци, започна првото издание на фестивалот за креативност...

На градот му е потребен ефикасен транспортен и урбанистички систем

Според најновиот извештај од 2019 година за квалитетот на воздухот во Европа од Европската агенција за животна средина, во 2016 година во земјава од...

Град во кој ноќното читање е попопуларно од одење во бар

Ако сметате дека работното време на книжарниците е прекратко, можеби решението е да го посетите Тајпеј Можноста луѓето да читаат книги без обврска да ги...

Колмар – француски град со германски шарм

Држава: Франција Регион: Алзас Жители: 68.000 За сите оние што сакаат да патуваат во необични шармантни краеви, без многу багаж, еве едно идилично француско гратче. Колмар е...

Кинеските туристи го освојуваат градот на Валтер

Покрај спомените од последната војна, како што е Тунелот на спасот, туристите од Кина сакаат да ги посетат и местата каде што е сниман...

Чефалу – град што од ридот се спуштил на медитеранскиот брег

Држава: Италија Остров: Сицилија Жители: 20.000 Чефалу е едно од најубавите италијански места за одмор. Околу 20.000 негови жители ставиле сѐ на една карта - туризмот. Грците го...

Градот го загадуваат возилата и големата прашина

За жал, досега не е направена некаква анализа за тоа колку од возилата што секојдневно доаѓаат во Скопје од другите места влијаат за загадување...

Градот на Колумбо, Паганини и на Гарибалди

Во Џенова има 42 палати заштитени од УНЕСКО, кои се сметаат за дел од светското културно наследство Џенова, градот што се наоѓа во северозападниот дел...