1.8 C
Skopje
2.12.2021 - 19:30

Ознака: град

Силно невреме во Словенија и Австрија, паѓаше град со големина на...

Силно невреме погоди делови од Австрија, а потоа и Словенија, каде беа предизвикани значителни штети на повеќе локации. Според словенечките медиуми, регистрирани се и локални...

Офанзива за зелен главен град

За нешто повеќе од половина година се оформени 13 нови паркови во општините: Аеродром, Карпош, Кисела Вода, Чаир, Бутел, Сарај, Ѓорче Петров и Гази...

Силно невреме и град во Далмација

Во раните попладневни часови дојде до невреме и град во делови на Далмација. Околу 13.30 часот, големо невреме со град го зафатил подрачјето на Каштел Штафилиќ и...

Нетанјаху ќе гради град на Голанската Висорамнина посветен на Трамп

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, ги објави првите чекори за градење „Трамп хајтс“ во неделата, што се совпаѓа со 74 роденден на американскиот претседател по...

Простор во центарот на градот ќе добие нов лик

Во Делчево започна уредувањето на површината од стариот градски пазар. Просторот во центарот на градот, кој досега личеше на депонија, ќе добие нов лик....

Градот пулсира со поинаков ритам

По серијата владини препораки за превенција од коронавирусот, со кои беше наложено и затворање на училиштата и градинките „Нова Македонија“ вчера во утринските часови...

Градежни зафати во градот и околу езерото Младост

Општината Велес е во постапка за избирање најповолен изведувач за армирано бетонски коловоз на дел од улицата Богдан Прличков, над населбата Којник, како и...

Асколи Пичено – град со стотина кули

Држава: Италија Покраина: Марке Жители: 50.000 Асколи Пичено e град во центарот на истоимениот округ во италијанската покраина Марке, во близината на западниот брег на...

Се гради крак од канализација во населеното место Град

Екипи на ЈКП „Брегалница“ деновиве интензивно работат на изградба на крак од одводна канализација во населеното место Град. Како што истакнува директорот на ЈКП...

Чукотка – град на крајот на светот

Држава: Русија Домородно население: Чукчи и Ескими Површина: 721.500 квадратни километри Чукотка се наоѓа во североисточниот дел на Русија и Евроазија. Станува збор за едно...