1.8 C
Skopje
2.12.2021 - 19:38

Ознака: град

Откриен план за град на Марс во кој ќе можат да...

Компанијата „Абибоо“ ги претстави плановите за првиот град на Марс. Градот наречен Нува Сити ја претставува првата заедница на Марс и ќе може да им...

Хајделберг е град во кој автомобилите не се добредојдени

Германскиот град Хајделберг е познат како универзитетски и научен град со богата историја, со најстариот универзитет во земјата, четири институти „Макс Планк“, Европската лабораторија...

За Скопје – родово еднаков град

На последната седница, Советот на Град Скопје ја разгледа и ја усвои стратегијата за родова еднаквост на Град Скопје 2021 - 2025. Станува збор...

Во Сингапур ќе се гради паметен град со 42.000 стана

Во Сингапур се планира да се изградат 42.000 дома во т.н. паметен град, што значи дека локалното население многу од своите потреби ќе исполнува...

Ани – градот на 1.001 црква

Ани е средновековен град што денес се наоѓа во турската престолнина Карс. Во периодот помеѓу 961 и 1045 година бил престолнина на средновековната ерменска...

Дали доволно го сакаме нашиот град?

Жално е што љубовта кон својот град ја искажуваме на ваков начин. И ако воопшто постои наша љубов кон „градот убав...“ таа повеќе е...

Копенхаген ќе стане првиот јаглеродно неутрален град до 2025 година

Главниот град на Данска, Копенхаген, поставува стандарди за паметните градови во светот со тоа што ќе стане првиот што ќе биде целосно јаглеродно неутрален...

Со песна ја искажуваме љубовта кон родниот град!

Сакаме да им ја подариме песната на сите битолчани и Македонци, каде и да се во светот. Проектот е поддржан од Општина Битола, а...

Најмистичниот град во светот се наоѓа 36 метри под вода

Остатоците од античкиот град Дварка во индиските води отвораат многу прашања на кои нема одговор. Златниот град, кој според најновите истражувања е стар најмалку...

Продолжува нестабилното време со пороен дожд и град

Времето утре ќе биде претежно облачно и посвежо. Претпладне ќе има сончеви периоди, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и...