Ознака: град

Ани – градот на 1.001 црква

Ани е средновековен град што денес се наоѓа во турската престолнина Карс. Во периодот помеѓу 961 и 1045 година бил престолнина на средновековната ерменска...

Дали доволно го сакаме нашиот град?

Жално е што љубовта кон својот град ја искажуваме на ваков начин. И ако воопшто постои наша љубов кон „градот убав...“ таа повеќе е...

Копенхаген ќе стане првиот јаглеродно неутрален град до 2025 година

Главниот град на Данска, Копенхаген, поставува стандарди за паметните градови во светот со тоа што ќе стане првиот што ќе биде целосно јаглеродно неутрален...

Со песна ја искажуваме љубовта кон родниот град!

Сакаме да им ја подариме песната на сите битолчани и Македонци, каде и да се во светот. Проектот е поддржан од Општина Битола, а...

Најмистичниот град во светот се наоѓа 36 метри под вода

Остатоците од античкиот град Дварка во индиските води отвораат многу прашања на кои нема одговор. Златниот град, кој според најновите истражувања е стар најмалку...

Продолжува нестабилното време со пороен дожд и град

Времето утре ќе биде претежно облачно и посвежо. Претпладне ќе има сончеви периоди, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и...

Силно невреме во Словенија и Австрија, паѓаше град со големина на...

Силно невреме погоди делови од Австрија, а потоа и Словенија, каде беа предизвикани значителни штети на повеќе локации. Според словенечките медиуми, регистрирани се и локални...

Офанзива за зелен главен град

За нешто повеќе од половина година се оформени 13 нови паркови во општините: Аеродром, Карпош, Кисела Вода, Чаир, Бутел, Сарај, Ѓорче Петров и Гази...

Силно невреме и град во Далмација

Во раните попладневни часови дојде до невреме и град во делови на Далмација. Околу 13.30 часот, големо невреме со град го зафатил подрачјето на Каштел Штафилиќ и...

Нетанјаху ќе гради град на Голанската Висорамнина посветен на Трамп

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, ги објави првите чекори за градење „Трамп хајтс“ во неделата, што се совпаѓа со 74 роденден на американскиот претседател по...

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 2 at AnimeHeaven animehaven

Attack on Titan Season 3 Part 2 (https://crunchyrollfree.com/m/ZmxD) Episode 10 at website https://crunchyrollfree.com. See more crunchyroll premium reddit