Ознака: град скопје

Град Скопје: Загадување има само во кратки временски интервали

Градот Скопје реагира на информациите кои изминативе два дена се објавуваа во јавноста, околу загаденоста на воздухот во Скопје и рангот на истражувањето на...

Почнува субвенционирањето за купување на електричен тротинет

Градските власти распишаа јавен повик за субвенционирање на граѓаните за купување електрични тротинети за 2018 година. Може да аплицираат сите жители на Град Скопје кои...

„Вино Скоп“ од 24 до 27 октомври на „Плоштад Македонија“

Врвни црвени, бели или розе вина, закуски и богата музичка програма ќе понуди годинашниот „Фестивалот на виното – Вино Скоп“ што ќе се одржи...

Град Скопје ќе набавува шест хибридни возила

Град Скопје ќе набавува шест хибридни возила и едно патничко транспортно возило за превоз на девет патници. Вкупна вредност на набавката e предвидена до...

Зголемен бројот на бездомни лица кои бараат помош во пунктот во...

Околу 180 бездомни лица од Скопје веќе 10 години имаат можност да ги користат услугите на пунктот за бездомни лица во Момин Поток. Двапати...

Субвенции за граѓаните за купување електрични тротинети

Советот на Град Скопје на денешната 19-та седница ќе расправа за поголем број одлуки, меѓу кои и Одлуката за определување максимален износ за доделување...

Заврши првиот фестивал на светлината „Skopje Light Art District“

Неколку илјади посетители во изминатите три дена уживаа во интерактивните светлосни поставки, пеформанси и инсталации на 23 странски и домашни светлосни уметници на првиот...

„Бела ноќ 2018“ на 6 октомври во Скопје

Традиционалната манифестација „Бела ноќ“ ќе се одржи в сабота во главниот град по 14. пат. Во рамки на програмата на повеќе локации ќе се одржат...

Град Скопје ќе објави јавен повик за субвенции за купување електрични...

Град Скопје оваа година првпат ќе распише јавен повик за субвенции за граѓани за купување електрични тротинети. Градските власти од својот буџет за оваа намена...

Јавен повик на Град Скопје за финансирање програми и проекти за...

Град Скопје распиша јавен повик за финансирање програми и проекти за младите од интерес за Град Скопје за 2018 година. Програмите и проектите, манифестациите и...