20.8 C
Skopje
22.8.2019 - 10:16

Ознака: град скопје

Објавен конкурс на Град Скопје за најголем придонес во заштитата на...

Град Скопје распиша јавен конкурс за избор на најеколошка компанија, најголем придонес во областа на животната средина, најубаво уреден двор на куќа, зграда или...

Приведени двајца шалтерски работници во Град Скопје

Полицијата утрово ги лиши од слобода лицата Ј.С. и Е.С., шалтерски работници во одделението за даноци на Град Скопје. Според првичните информации од МВР, приведените...

Продолжува доделувањето субвенции за чистење на оџаците во Скопје

Градските власти информираат дека продолжува акцијата за доделување субвенции за чистење на оџаците со цел намалување на загадувањето на амбиентниот воздух. И годинава е објавен...

Парична помош за семејствата на настраданите во сообраќајката кај Ласкарци

Советот на Град Скопје на денешната седница одлучи, како израз на солидарност, на семејствата на загинатите лица од сообраќајката што се случи на автопатот...

Град Скопје започна со чистење на каналите и езерата во Градскиот...

Град Скопје започна со копмлетно чистење на каналите и на езерцата во првиот и во вториот дел од Градскиот парк. Како што соопштија од Градот,...

Скопскиот градоначалник Шилегов во посета на Тирана

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, на денешната средба во Тирана со градоначалникот на албанската метропола, Ерион Велиај, разговараше за зајакнување на односите и размена...

Град Скопје ќе субвенционира клима уреди со инвертер

Град Скопје првпат досега распишува јавен повик за субвенционирање инвертер клима уреди и други современи уреди за затоплување на домаќинствата. -За секој купен инвертер клима...

Град Скопје ќе формира јавно претпријатие за третман на уличните животни

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска на прес-конференција соопшти дека донел одлука Град Скопје да почне постапка за формирање ново јавно претпријатие што ќе биде...

Советот на Град Скопје ќе расправа за изградба на две монтажни...

Советот на Град Скопје на денешната седница ќе расправа и за Одлуката за согласност на инвестиционата програма за 2019 година на јавното претпријатие Градски...

Објавен јавниот повик за субвенции за купување печки на пелет

Град Скопје, денеска го објави јавниот повик за надоместување дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на град Скопје за набавка на печки на...