Ознака: град скопје

Бесплатниот јавен превоз се укинува по падот на нивоата на ПМ10...

Престануваат да важат мерките за намалување на загадувањето во Скопје, откако мерните станици измериле помалку од 100 микрограми ПМ10 честички на кубен метар (границата...

Град Скопје за наредната година издвојува 24 милиони денари за субвенции...

Град Скопје од буџетот за 2022-ра година издвои 24 милиони денари за субвенции за купување инвертер клима уреди. - Град Скопје од свои буџетски средства...

Сребрениот олимпиец Георгиевски е спортист на Скопје за 2021 година

Доделени наградите за најдобрите спортисти и спортистки на Град Скопје Таеквондистот и најуспешен македонски олимпиец на последните Олимписки игри, на кои освои сребро, Дејан Георгиевски,...

Со модернизација на јавниот превоз и изградба на паркови против загадениот...

Здрава животна средина со чист воздух, чиста околина и повеќе зелени површини е предуслов за обезбедување квалитетен живот за граѓаните на Скопје, порачаа денеска...

Ангеле Сотировски нов директор на „Паркови и зеленило“

На позицијата доаѓа со повеќегодишно работно искуство во истото претпријатие, каде е вработен од 2009 година Ангеле Сотировски е нов в.д. директор на јавното претпријатие...

Компанија најавила дека ќе го украсува Скопје без трошоци за градот

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. - На повикот на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, до компаниите...

Побарана итна седница на Советот на Град Скопје за помош за...

Советничката група на СДСМ, ДУИ и коалицијата во Советот на Град Скопје, денеска достави барање за свикување на итна седница на Советот, информира Љубица...

Градот Скопје планира да додели два милиона денари за семејствата на...

Градот Скопје најави парична помош од два милиони денари за семејствата на загинатите од Скопје во автобуската несреќа што пред два дена се случи...

Град Скопје: Интензивно се чистат дивите депонии

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска изврши увид во активностите за интензивно расчистување на дивите депонии во општините Бутел, Сарај и Карпош. Градот Скопје веќе...

Град Скопје ќе го раскине договорот за новогодишно украсување

Соочени со енергетската криза која е во тек, а имајќи предвид дека државата набавува електрична енергија со драстично повисока цена, како и во согласност...