Ознака: град скопје

Скопје издвои 2 милиони денари помош за опожарените во Грција

Советот на градот Скопје на вонредна седница едногласно донесе одлука за давање парична помош во износ од милион денари и непарична помош, исто така,...

Владата и Град Скопје ќе издвојат вкупно седум милиони денари за...

Македонската влада ќе издвои шест милиони денари, а Град Скопје еден милион денари, за помош на настраданите и за санирање на штетите во пожарите...

До 31 август трае јавниот повик за субвенции за адаптирани велосипеди

Град Скопје потсетува дека до 31 август оваа година трае јавниот повик за субвенции за адаптирани велосипеди за лица со телесна инвалидност. Градот ќе субвенционира...

Промовирани станици за поправка на велосипеди

Град Скопје и Стопанска банка АД – Скопје денеска ги промовираа 5-те станици за поправка на велосипеди кои ќе им овозможат на велосипедистите до...

Поднесени над 2.800 барања за субвенции за велосипед до Град Скопје

Од објавувањето на јавниот повик до денеска до Град Скопје поднесени се 2.860 барања за субвенции за купување на велосипед, а според предвидениот буџет...

Градот ќе основа акционерско друштво за енергетски дејности

Советниците на градот Скопје на вчерашната седница изгласаа основање ново акционерско друштво, кое ќе се занимава со енергетски дејности. Со донесената одлука градот ја утврдува...

Шилегов: Недозволиво е во главен град да имаме луѓе кои на...

Недозволиво е во главен град на една европска држава, во европско Скопје за кое сите се залагаме, да имаме луѓе кои на диво ќе...

В сабота акција за чистење во сите општини

Акција за чистење и разубавување на животната средина ќе се спроведе в сабота во сите општини во Македонија. Во акцијата акцент ќе биде ставен на чистење...

Распишан јавниот повик за субвенции за купување велосипеди

Град Скопје го распиша јавниот повик со кој граѓаните ќе имаат можност да добијат субвенции за купување на велосипед.    Со јавниот повик, Градот ќе им...

Шилегов избран за потпретседател на Мрежата на асоцијации на локални самоуправи...

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов е назначен за прв потпретседател на Мрежата на асоцијации на локални самоуправи од Југоисточна Европа (НАЛАС) која во...