21.3 C
Skopje
28.9.2020 - 17:50

Ознака: град скопје

Шилегов: Со новиот ГУП се залагам за рационално, контролирано и функционално...

Со потпишувањето на денешниот договор помеѓу Град Скопје, Министерството за транспорт и врски и Агенцијата за просторно планирање и официјално почнува процесот за подготвување...

Се расчистува дивата депонија кај „Борис Трајковски“

Општина Карпош започна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски”, кој изминатава недела гореше во два наврати. - Од утринава, на...

Почнува манифестацијата „Движи се за здравје“

Детскиот културен центар „Карпош“ во соработка и поддржано од Град Скопје ја организира манифестација под мотото „Движи се за здравје“, која е традиционална и...

Град Скопје со дрон трага по загадувачите

Град Скопје во соработка со здружението ЕРГОС Скопје започна еко дрон патрола, односно прелети со дрон низ територијата на Скопје во потрага по потенцијални...

Шилегов: Ќе обезбедиме компјутери за сите социјално загрозени деца

Во средните училишта низ Скопје се спроведува анкета која ќе покаже колку деца немаат електронски уреди како таблети и компјутери за да следат онлајн...

Скопските училишта се соочуваат со нестабилен интернет и недостиг на компјутери

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, секретарката на Град Скопје, Викторија Аврамовска Мадиќ и раководителката на Секторот за образование, Даниела Адамова денеска имаа состанок...

Уривањето на дивоградбата пред „Мавровка“ продолжува со два багера

Втор ден екипи на „Македонија пат“ ја уриваат дивоградбата пред ДТЦ „Мавровка“. Доцна синоќа кај градилиштето бил донесен уште еден багер, па денес истовремено...

Од понеделник против комарци ќе се прска од земја

Градот Скопје извести дека терестричната дезинсекција на подрачјето на градот Скопје против возрасни форми на комарци ќе почне в понеделник, 31 август, и ќе...

Бобан Црничиќ назначен за нов директор на „Улици и патишта“

Бобан Црничиќ е нов директор на ЈП „Улици и патишта“, доаѓајќи на местото на Сенад Смаиловиќ кој вчера беше разрешен од градоначалникот Петре Шилегов,...

Досега 2.150 граѓани аплицирале за субвенции за набавка на инвертер клима-уреди

Од почетокот на отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери се поднесени 2.150 апликации, а остануваат средства за уште околу 3.000 барања. Град Скопје...