32.6 C
Skopje
23.8.2019 - 17:54

Ознака: градски парк

По десет години, се чистат каналите и езерцата во Градски парк

Езерцата и каналите во Градски парк не биле исчистени десет години, велат од градот Скопје. Со таа цел екипите на градот Скопје и на...

Град Скопје започна со чистење на каналите и езерата во Градскиот...

Град Скопје започна со копмлетно чистење на каналите и на езерцата во првиот и во вториот дел од Градскиот парк. Како што соопштија од Градот,...

Каква тајна кријат мермерните столбови во паркот?

Турбето на Хума шах султан е урнато во 1924-та, а „Бурмали-џамија“ во 1925 година, заради градењето на Офицерскиот дом, чија изградба започнала во тоа...

Манифестацијата „Напред розово“ по десетти пат во Скопје

Во Градскиот парк во Скопје денеска по десетти пат ќе се одржи манифестацијата „Напред розово“ чија цел е да се подигне свеста во борбата...

Улицата кај Градски стадион ќе го носи името на норвешкиот дипломат...

Улицата што ги поврзува Градскиот парк, Градскиот стадион и кејот на реката Вардар ќе го носи името „Улица Столтенбергова”, во чест на норвешкиот дипломат...

Дегустација, едукација и забава на Фестивалот на органска храна во Градски...

Компири, грав, грозје, кромид, пиперки, краставици, лук, пченка, патлиџан, пелистерски и мариовски мед, козјо сирење и млеко, козметика, ракотворби, се само дел од производите...

Кога е изградена првата фонтана во Градскиот парк?

Стариот парк „Ислахане“, според записите и документите, зафаќал простор од 18.000 квадратни метри. Тој е изграден од познатиот скопски претседател на општината од крајот...

Скршеното возило во Градскиот парк ќе предупредува за опасностите во сообраќајот

Со поставување скршено возило во Градскиот парк во Скопје и пораката „Тргнаа на летување, а летнаа во провалија... Иван (24) и Ана (19) го...

Санација на четири детски едукативни инсталации во Скопје

Град Скопје денеска ја почна санацијата на детските едукативни инсталации што се поставени во Градскиот парк и Парк „Македонија“ во Скопје. Во текот на наредните...

Филмот и музиката собраа илјадници луѓе во Градскиот парк

Градот Скопје, киното „Милениум“ и Младинскиот културен центар изминативе денови организираа две исклучителни вечери под отворено небо во Градскиот парк. Првата, која собра, според...