5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 7:38

Ознака: „Градот“

Дијана Томиќ Радевска изложува во Музејот на градот Скопје

Самостојната изложба на Дијана Томиќ Радевска, со наслов „Неподнослива празнина“, е поставена во Музејот на градот Скопје, до 15 октомври. На оваа изложба, уметницата...

Писмо до таткото на градот

Од македонската литература за деца: „Борко брзозборко“ на Ксенија Маказлиева Трајчева Лина е болна. - Навистина е - рече лекарот - ќе мора да остане дома барем...

Украсни грмушки, цвеќиња и нови паркови ќе го разубават градот

Хортикултурно ќе се доуредуваат коридорите на новоизградените булевари Босна и Херцеговина и Никола Карев, но и на некои од градските сообраќајници. Зелени коридори ќе...

Пандемијата остави белег на работењето на градот и општините

Дека целокупната состојба со вирусот ги смени живеењето и работењето во градот доказ беа и сите институции во метрополата, кои мораа да го адаптираат...

Градот убав пак ќе биде

За жал, живееме во град што не е создаден да функционира со улици проектирани пред повеќе од педесет години, кои во тогашно време ги...

За правење зимница на јавен простор казни до 50 евра

Нашите инспектори и редари се на терен, каде што најчесто даваат опомени, но понекогаш и казни за прекршувачите на овие одредби. Градот апелира граѓаните...

Нова урбана опрема во градот

Општина Струмица ги замени старите канти за отпадоци и монтира нови, помодерни, на кои има и пепеларници, за да можат пушачите да ги оставаат...

Паднаа неколку дрвја низ градот

Поројниот дожд што изминатите денови ја зафати метрополата предизвика паѓање на повеќе дрвја низ градот. Завчеравечер едно големо дрво падна на улицата Грујица Војвода...

Градот повторно дезинфицира јавни површини

За да се заштити здравјето на граѓаните од ширењето на коронавирусот и да се издигне нивото на јавната хигиена, екипите на Град Скопје вторпат...

Земјотресот во Загреб оштети над 26.000 објекти

Во земјотресот што минатата недела го погоди Загреб се оштетени повеќе од 26.000 објекти, а неупотребливи се 1.900, соопшти Градската управа на главниот град...