2.8 C
Skopje
18.1.2022 - 19:44

Ознака: градоначалници

Сите наши градоначалници

Повод за овој наслов, почитувани читатели, се изјавите и активностите (поарно речено дејствата) на нашите први граѓани барем на многу од нив. Тие даваат...

Градоначалниците се откажуваат од платите

Градоначалниците од владејачкиот СДСМ денеска на социјалните мрежи објавуваат слики од уплатници со кои покажуваат дека од платите за април задржале само 14.500 денари,...

Градоначалниците, кој повеќе кој помалку, се среќаваат со граѓани

Загрижуваат искажувањата на оние граѓани што навистина се на мака, а чекаат со недели, па и месеци за да влезат во градоначалничкиот кабинет на...

Некои градоначалници заборавија на детските игралишта

Жители од повеќе скопски населби велат дека не паметат кога последен пат е изградено ново игралиште за најмалите. На некои од игралиштата, пак, на...

Охрид, Дебар и Ново Село избираат градоначалници

Заедно со претседателските избори денеска се одржуваат и предвремени локални избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар. Според заклучениот избирачки список на Државната...

Шест градоначалници не ја пријавиле имотната состојба

Шест градоначалници немаат доставено Анкетен лист за имотната состојба и изјава за интерес, изјави денеска претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата Билјана...

Каде ќе слават скопските градоначалници

Новогодишна анкета Скопските градоначалници нема да отпатуваат надвор од градов за време на новогодишните празници, а 2019 година ќе ја пречекаат во кругот на семејството....

Градоначалниците ќе играат фудбал против министрите

Во спортскиот центар „Јане Сандански“ денеска ќе се одржи ревијален турнир во мал фудбал меѓу локалната и централната власт. Во екипата на локалната власт се...

Градоначалниците Срби на општините во јужно Косово не поднесуваат оставки

Градоначалниците на шест општини со мнозинско српско население, што се наоѓаат јужно од реката Ибар, им изразија поддршка на четворицата колеги од северно Косово...

Градоначалниците на српските општини на северот на Косово поднесоа оставки

Градоначалниците на четири општини со мнозинско српско население во северно Косово денеска поднесоа оставки во знак на протест поради воведувањето такса од 100 отсто...