Ознака: градоначалник

Семинари и расправи, а решение за загадувањето на воздухот нема

Загадувањето на воздухот беше тема и на еднодневниот семинар во Скопје, на кој се дискутираа предвидените владини мерки за намалувањето на загадувањето на воздухот. Скопскиот...

Градоначалникот на Косовска Митровица поднесе оставка

Градоначалникот на Косовска Митровица Горан Ракиќ денеска поднесе оставка на таа должност, поради, како што рече, дискриминаторската политика на Приштина, која е насочена против...

Приведен поранешниот градоначалник на Демир Капија

Четири лица од Демир Капија, меѓу кои и поранешен градоначалник и претседател на Советот на општината, се приведени денеска на информативен разговор во Финансиската...

Градоначалникот на Ново Село поднесе неотповиклива оставка

Градоначалникот на општина Ново Село, Боро Стојчев денеска во писмена изјава до Советот на општина Ново Село побара неотповиклива оставка од функцијата, поради морални...

Кривична пријава против поранешниот градоначалник на Општина Долнени

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против М.С. (57) од Прилеп и правното лице ДООЕЛ „ПЕЛА ТРАНС“-село Мажучиште поради постоење основи...

Закани преку СМС пораки добивал кумановскиот градоначалник

Кумановец преку СМС порака му се заканувал на градоначалникот на Куманово М.Д и неговиот син. Секторот за внатрешни работи Куманово, до Основното јавно обвинителство Куманово,...

Градоначалникот на Лондон бара нов референдум за Брегзит

Градоначалникот на Лондон, лабуристот Садик Кан повика на одржување нов референдум за членството на Велика Британија во ЕУ, најавувајќи дека го поддржува движењето „Глас...

Со балон против градоначалникот на Лондон

Балон со ликот на градоначалникот на Лондон, Садик Кан во жолти бикини денеска е пуштен над Вестминистер. Кампањата со балонот ја покрена активистот Јени Брир,...

Градоначалникот на Ново село Стојчев доби казна затвор од 18 месеци

По денешната главна расправа, струмичкиот суд ги изрече пресудите за градоначалникот на Ново село – Боро Стојчев и останатите лица кои на 10 јули...

Јаневски ги повика граѓаните на Струмица на прослава за добивањето покана...

Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски денеска ги повика граѓаните на заедничка прослава за добивањето покана за членство во НАТО. Во поканата градоначалникот Јаневски истакна дека...