5.4 C
Skopje
14.12.2019 - 20:49

Ознака: градоначалник

Петмина кандидати во трка за градоначалник на Охрид

Петмина кандидати поднеле кандидатури за градоначалничката функција во Охрид на предвремените избори што ќе се одржат на 21 април. Тоа се Кирил Трендафилов – Нанче...

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Скопје Коце Трајановски и уште три лица од градската администрација за злоупотреба...

Мексикански градоначалник убиен по стапувањето на должност

Гувернерот на мексиканската држава Оахака, Алехандро Мурат го осуди убиството на градоначалникот на Тлаксиако, Алехандро Апарисио Сантјаго кое се случи веднаш по неговото стапување...

Константин Георгиевски избран за в.д. градоначалник на Охрид

Советот на Општина Охрид на денешната вонредна седница од 15 гласа го избра Константин Георгиевски за вршител на должноста градоначалник. Георгиевски, инаку координатор на советничката...

Новиот градоначалник на Охрид ќе се бира на избори

Ненадејната смрт на градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски покренува процедура што ќе мора да биде спроведена за непречено функционирање на локалната власт. Согласно законските одредби,...

Ново обвинение против градоначалникот на Загреб

Хрватската Дирекција за борба против корупцијата (УСКОК) поднесе ново обвинение против загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ. Како што пренесуваат хрватските медиуми, станува збор за две нови...

Поранешниот градоначалник на Ново Село предвреме излезе од затвор

Поранешниот градоначалник на Ново Село, Боро Стојчев, наместо шест, издржа затворска казна од пет месеци. Тој денеска излезе од затворот во Струмица, каде ја...

Мексико Сити ја доби првата жена градоначалник

Клаудија Шајнбаум стана првата жена градоначалник на Мексико Сити откако синоќа положи заклетва и веднаш најави дека ќе ја расформира полицијата за сузбивање нереди. –...

Семинари и расправи, а решение за загадувањето на воздухот нема

Загадувањето на воздухот беше тема и на еднодневниот семинар во Скопје, на кој се дискутираа предвидените владини мерки за намалувањето на загадувањето на воздухот. Скопскиот...

Градоначалникот на Косовска Митровица поднесе оставка

Градоначалникот на Косовска Митровица Горан Ракиќ денеска поднесе оставка на таа должност, поради, како што рече, дискриминаторската политика на Приштина, која е насочена против...