Ознака: градоначалник

Француски градоначалник им наредил на граѓаните да бидат весели

Градоначалникот на една општина во западна Франција со уредба им наредил на жителите дека треба „да бидат весели“ една недела во октомври, за време...

Спасовски се сретна со градоначалникот на Боговиње

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, придружуван од министрите за внатрешни работи, Агим Нухиу, за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, и за животна средина, Насер...

Исчезна градоначалникот на Сеул, полицијата започна потрага

Градоначалникот на Сеул, Парк Фон Сон, исчезна, а полицијата започна голема операција на потрага. Медиумите пишуваат дека политичарот оставил проштално писмо. „Раша тудеј“ наведува дека...

Тензиите во Будва не стивнуваат, градоначалникот повторно уапсен

Полицијата во Будва повторно ги уапси градоначалникот, Марко Царевиќ, и претседателот на општинското собрание, Крсто Радовиќ. Минатата среда полицијата уапси 23 лица, меѓу кои и...

Полициска акција во Будва, уапсен градоначалникот

Црногорската полиција ги уапсила градоначалникот на Будва, Марко Царевиќ, и претседателот на општинското собрание, Крсто Радовиќ, пред општинаката зграда. На оваа акција претходел обид на...

Градоначалникот на Бутел негативен на коронавирусот

Градоначалникот на Бутел, Велимир Смилевски, преку Фејсбук соопшти дека добил негативни резултати на тестовите за Ковид-19. - Сакам да ве информирам дека двата теста, кои...

Кавадарчанец заврши во притвор поради закана кон градоначалникот

Кавадарчанец заврши во осумдневен притвор поради закани упатени кон градоначалникот и неговото семејство. Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 40-годишниот кавадарчанец кој во...

Печалбарите од Кичево и кичевско на средба со градоначалникот Фатмир...

Во угостителски објект во Кичево денеска се одржа традиционалната средба помеѓу дијаспората од Кичево и кичевско и градоначалникот Фатмир Дехари. На оваа средба присуствуваше...

„Македонска куќа“ – палата на градоначалникот

Таа била изградена од „клепан мијачки камен во рустикален стил“ од прочуени мијачки мајстори. Ентериерот бил најмодерен за тоа време, со вкомпонирана голема фреска-мурал...

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од доаѓањето на власт во...