Ознака: градинки

Ќе се дезинфицираат 1.955 душеци во градинките во Центар

Во матичниот објект на ЈУДГ ОЦ „13 Ноември“, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и претставници од компанијата CLEAN MAX, ги најавија активностите за...

Сметки од затворени градинки?

Некои градинки ги информирале родителите за тоа колку треба да платат, а други посочиле дека сѐ уште не добиле конкретни препораки за утврдување на...

Од следната недела почнува скрининг за коронавирус на лекарите и вработените...

Завршен е планот за скринингот на населението за детектирање асимптоматски групи на заболени од ковид-19, од страна на Центарот за јавно здравје и Институтот...

Филипче: Се подготвува план за отворање на градинките

Комисијата за заразни болести утрово разговарала за отворање на градинките чие повторно отворање мора да го следи олабавувањето на мерките. Министерот за здравство, Венко...

Отворени парковите и шеталиштата во Србија, наскоро ќе се отворат и...

Во Србија отворени се парковите и шеталиштата, а дозволени се и тренинзи на отворен простор. Српскиот министер за образование, Младен Сарчевиќ, изјави за „Блиц“ дека...

Заразено дете во Хрватска, цела градинка во паника

Градските власти во Загреб соопштија дека со коронавирус е заразено дете кое одело во градинка. - Потврдено е дека со вирусот е заразено едно дете...

Вонредни дезинфекции во училиштата, градинките, јавниот превоз и зелените пазари

На приватните превозници во Битола им е нагласено дека треба да вршат редовна дезинфекција, а ЈП „Пазари“ покрај редовна, врши и вонредна дезинфекција. Во...

Непочитувањето на препораката за отсуство на родител да се пријави во...

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека секое непочитување на препораката за ослободување од работа на еден од родителите на деца до 10...

Прекин на наставата, за деца до 10 години од работа се...

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција соопшти дека по препорака на Комисијата за заразни болести, владата прифатила сет на дополнителни мерки за...

Чевларите и туризмот први на удар од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот низ Европа веќе значително се одразува како врз европската економија, така и врз македонското стопанство, кое е во директна поврзаност со...