6.2 C
Skopje
24.1.2021 - 12:30

Ознака: градинки

Две негувателки се позитивни на коронавирус откако градинките почнаа со работа

Од почетокот на отворањето на градинките, пријавени се два посебни случаи на вработени позитивни на ковид-19, во две детски градинки. Во првиот случај, се работи...

МТСП: Сѐ уште важи мерката за ослободување од работа на родител...

Сѐ уште важи мерката на Владата за ослободување од работа на еден родител на дете кое оди во градинка, појасни Министерството за труд и...

Во Вухан повторно отворени сите училишта и градинки

Со заштитни маски на лицето, учениците денеска се вратија во училиштата во Вухан, градот каде првично избувна епидемијата на коронавирус. Вухан сега, за прв пат...

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството за здравство беше одлучено...

Градинките подготвени, родителите во дилема

Поради препораките за заштита од коронавирусот, родителите треба да достават потврда од работодавецот дека своите работни задачи не можат да ги извршуваат од дома,...

Нови подови, прозорци и фасади во градинките и во училиштата во...

Деновиве, Општина Карпош започна со градежни активности во детската градинка „Распеана младост“ во Карпош 1, каде што целосно ќе биде реконструиран подот во оваа...

Филипче: Градинките нема да бидат отворени во скоро време

Во овој момент не е време да се отворат градинките, заради тоа што децата се големи трансмитери на вирусот кон членови на своите семејства,...

Москва ги отвора рестораните, спортските сали и градинките

Во Москва утре ќе почне третата фаза во ублажување на мерките, воведени за да се спречи ширењето на коронавирусот. Од утре ќе се отворат...

Градинките подготвени, чекаат одлука за нов почеток

Упис на нови деца градинките засега нема да прават, зашто го чекаат официјалното отворање, кое беше предвидено за почетокот на овој месец, но поради...

Од 581 вработен во детските градинки, само еден позитивен случај на...

Министерството за здравство информира дека во изминатото деноноќие направени се 184 тестирања во рамките на скрингот во градинките и сите се негативни. Од нив, 112...