2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 13:13

Ознака: градинки

Пет деца и 21 вработен новозаразени во градинките во последната недела

Во изминатите седум дена се регистрирани 5 деца и 21 вработен позитивни на ковид-19 во градинките, велат од Министерство за труд и социјална политика...

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода Шахпаска. Состојбата во градинките, министерката...

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55...

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд и социјална политика, Јагода...

Маските нема да бидат задолжителни во градинките и училиштата во Словенија

Во Словенија веќе нема да биде задолжително носењето на заштитни маски во училиштата и градинките. Учениците од основните и средните училишта, во рамките на...

Од отворањето на градинките досега се заразиле 9 деца и 13...

Миистерот за здравство, Венко Филипче соопшти дека само 9 деца во целата земја кои посетувале градинка од отворањето на градинките на 9 септември биле...

Филипче: Со почитување на протоколите во градинките имаме безбеден воспитно-згрижувачки процес

Министерот за здравство, Венко Филипче заедно со градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, утрово ја посетија градинката „Буба Мара“ во населбата Аеродром. Тие остварија...

Дополнителни протоколи за културните настани и за градинките

На интернет страницата на Владата се објавени Измените и дополнувањата на општиот дел од Протоколот за начинот и условите за организација на настани, кој се однесува...

Шахпаска: Се работи на зголемување на капацитетите во градинките

Интензивно се работи на зголемување на капацитетите во градинките, преку изградба на нови градинки по најсовремени стандарди, но и проширување на постоечките објекти, истакна...

Утре ќе се знае дали ќе има дневен престој во училиштата,...

Комисијата за заразни болести утре на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје, Виктор Исјановски, истакна дека на...

Шахпаска и Филипче: Градинките имаат капацитет да се грижат за децата

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и министерот за здравство Венко Филипче вечерва во Владата остварија средба со дел од родителите, кои...