14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 16:02

Ознака: Градење

Зошто не успеа градењето на нацијата во Авганистан

Дарен Аџемоглу САД го нападнаа Авганистан пред 20 години со надеж дека ќе ја обноват земјата, која стана закана за светот и за сопствениот народ....

Дебранец сечел дрва и градел на диво

Кривична пријава за 23-годишен дебранец кого надлежните го сомничат за узурпација на недвижности, бесправно градење и пустошење на шуми. ОВР Дебар поднесе кривична пријава против...

Закони, координација и градење

Познато е дека секаде, па и кај нас, постојат закони што ги регулираат состојбите во секоја држава во согласност со истите тие во сите...

Почна да се гради булеварот до Драчево

Град Скопје денеска ги почна проширувањето и реконструкцијата на булеварот Борис Трајковски, на потегот од крстосницата во Пинтија до мостот на Маркова Река пред...

Кривична за стружани што граделе објект без одобрение

ОВР Струга поднесе кривична пријава против Р.Л. (53) и А.Л. (47), двајцата од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно...

Стружани без дозвола граделе во Мислешево

Струшката полиција поднесе кривична пријава против двајца стружани на возраст од 53 години под сомнение за сторенo кривично дело бесправно градење. Како што информираат од...

Бизнис – инфо

РКЕ побара измени на Законот за градење Регулаторната комисија за енергетика испрати предлог-текст до Министерството за транспорт и врски за промена на Законот за градење,...

Налог за апсење на 17 лица по земјотресот во Албанија

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење под обвинение за убиство и злоупотреба на службената положба поради смртта на 51 лице во земјотресот со...

Соларни панели, нова столарија и печки на пелети за енергетска ефикасност

Министерството спроведува три мерки за енергетска ефикасност и го поттикнува користењето на обновливите извори на енергија, како градење соларни колектори, замена на дрвените прозорци...

Пад на издадените одобренија за градба

Во јуни 2019 година се издадени 202 одобренија за градење, со што е регистриран пад на издадените одобренија за 1,5 отсто во однос на...