Ознака: грабеж

Разбојници во Велешко под закана со пиштол ограбиле мигранти од Авганистан

Двајца мигранти од Авганистан, во вечерните часови на 9 јуни во велешката полиција пријавиле дека две лица ги нападнале и им одзеле пари. Според пријавеното,...

Ограбени неколку манастири и цркви

Непознати лица ограбиле манастири и цркви во периодот од 3 до 6 јуни, соопшти МВР. Во период од 03.06 до 06.06.2020, тие влегле внатре и...

Разбојници нападнале и ограбиле таксисти во Тетово

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М. П. (18) од с. Вешала, Tетовско, А. И. (17) од с. Мерово, Тетовско, А. С. (20) од...

Зошто луѓето пљачкосуваат на протести?

Кои се пљачкосувачите, што сакаат и зошто во некои протести често се јавуваат Авторка: Олга Казан Атлантик За многу Американци кои гледаат како избиваат протести ширум државата,...

Ограбена пошта во Охрид, разбојникот приведен по неколку часа

Филијала на „Македонски пошти“ во Охрид била ограбена утрово, при што, се уште не е утврдено колку средства се одземени. По неколку часа, од...

Разбојник со пиштол ограбил жена во Карпош

Според информациите на МВР, вчера во 17.30 часот, Н. К. (53) од Скопје, пријавила во полиција дека во влез од зграда на улицата Радика,...

Украден електричен материјал од трафостаница во Битола

Вчера околу 17.00 часот во СВР Битола било пријавено дека на ул.„Девеани“ во Битола, непознато лице насилно влегло во трафостаница, сопственост на ЕВН Македонија...

Ограбена црква во селото Смилковци

Вчера во 17.30 часот во СВР Скопје, Б.Т.(52) од скопското село Црешево, пријавил дека во периодот од 16.00 до 16.45 часот во црква во...

Ограбен киоск во Скопје

Вчера во 15.00 часот во СВР Скопје, С.Т.(34) од Скопје, пријавил дека во период од 08/11.04.2020 од 12.00 до 14.15 часот во кисок на...

Крадец со закана со нож ограбил аптека

Непознат сторител вчера во аптека на улицата „Васил Главинов“ во Скопје со закана со нож и физички напад над вработената извршил разбојништво и одзел...