19.8 C
Skopje
22.6.2021 - 2:52

Ознака: гоце делчев

Голготата на коските на великанот Гоце Делчев (Или патила глава и...

Го пишував овој текст во пресрет на 117-годишнината од убиството на Гоце Делчев, со намера да му оддадам неизмерна почит кон неговото импресивно дело...

Се уредуваат улици и булеварот Гоце Делчев

Прилеп Општина Прилеп продолжува со изградба на патната инфраструктура, а моментално се работи на уредување на главната градска сообраќајница, булеварот Гоце Делчев, кој полека добива...

Партиските структури на ВМРО-ДПМНЕ го одбележаа 4 мај

Партиските структури на ВМРО-ДПМНЕ денес го одбележеа 4 мај – денот на смртта на најголемиот македонски великан Гоце Делчев. Партиски делегации во повеќе градови...

Каракачанов предлага Македонија и Бугарија да бараат во Грција да се...

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, повика Бугарија и Македонија да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото на загинувањето на...

Андреј Ковачев: Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на...

Ние не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците, затоа што и ние и тие сме наследници на истите луѓе кои во...

Државни делегации положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Делегација од Кабинетот на претседателот, предводена од генералниот секретар Миле Бошњаковски, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, и...

Гоце Делчев – апостолот и срцето на Македонија

ДЕНЕСКА СЕ ОДБЕЛЕЖУВААТ 117 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА ГОЛЕМИОТ МАКЕДОНСКИ РЕВОЛУЦИОНЕР Во пресрет на одбележувањето 117 години од смртта на Гоце Делчев, апостолот и срцето...

Денеска се навршуваат 117 години од загинувањето на Гоце Делчев

Денеска се одбележуваат 117 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле...

Груевски: Македонското прашање ќе се затвори кога ќе биде во полза...

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се огласи на неговата страница на Фејсбук, по повод вчерашната трибина посветена на ликот и делото...

Бугарија 13 пати е осудена во Стразбур за дискриминација на Македонците

Тешкиот инцидент со расистички скандирања и фашистички поздрави од страна на група навивачи на фудбалската репрезентација на Бугарија на мечот против Англија на стадионот...