27.8 C
Skopje
21.6.2021 - 21:16

Ознака: гоце делчев

Делегации на Владата положија цвеќе на споменикот на Гоце Делчев и...

Денеска по повод одбележувањето на 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба“, Владата на организираше положување на цвеќе на споменикот на Гоце Делчев...

ВМРО-ДПМНЕ протестира со автомобили од Скопје до Штип

ВМРО-ДПМНЕ денеска протестира со возила. Протестот ќе почне во Скопје, а ќе заврши во Штип. - Денес, 23  Октомври – Денот на македонската револуционерна борба,...

Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во интервју за...

Мешовитата комисија повторно не постигна договор за Гоце Делчев

На десеттата средба на билатералната мултидисциплинарна Комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија не успеаја да постигнат договор за Гоце Делчев,...

Манушев: Заев и Борисов ќе најдат решение во наредните денови

Премиерите на Бугарија и Македонија, Бојко Борисов и Зоран Заев се убедени дека во следните денови ќе се изнајде решение за споровите меѓу двете...

Заев: Убеден сум дека ќе најдеме решение за Гоце Делчев

Верувам во европска Бугарија, убеден сум дека ќе изнајдеме решение за Гоце Делчев, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Владата. - Ова е...

Мицкоски: Делчев е црвената линија на нашето достоинство

Делчев е нашата тврдина, Делчев е нашиот бастион и од него нема да отстапиме, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од вечерашниот трет протест...

Протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев

ВМРО – ДПМНЕ денеска организира протестен собир, како што најави, за поддршка на членството во Европската Унија, за Македонија и за Гоце Делчев. Во овој...

Плевнелиев: Бугарија нема да ја блокира Македонија во ЕУ

Поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, смета дека Бугарија нема да ја блокира првата меѓувладина конференција на Македонија со Европската унија, како што пред...

Гоце Делчев за Македонците бил поголем од Маркс, Ленин и Тито

Според записници од затворена седница на Водно, во декември 1972 година, на која присуствувало највисокото државно и партиско раководство на Македонија, се воделе жолчни...