Ознака: гоце делчев

Османи: Собраниската декларација за Делчев нѐ враќа назад во процесот на...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека декларацијата за Гоце Делчев поднесена во Собранието од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ не враќа назад во...

И борец и учител беше тој!

По повод 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, учениците на кои им предава Соња Деловска, наставничка по македонски јазик во ООУ „В. Тасевски“, со...

МНР со осуда за однесувањето на навивачки групи при обележувањето на...

Министерството за надворешни работи остро го осудува вандалскиот и немил инцидент кој се случи на денот на обележувањето на 150-годишнината од раѓањето на нашиот...

Ѓорчев: Дали изјавите на премиерот и претседателот се повлекување од македонските...

За нашата македонска држава Гоце Делчев е најсветлиот лик, апостол и знаме на македонската револуционерна борба. Делчев е најнесреќниот избор од бугарска страна за...

Радев и Петков на свечена церемонија во Благоевград за 150-годишнината од...

Со свечена поворка во центарот на Благоевград, која заврши на плоштадот „Македонија“, беше одбележана 150-годишнината од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, јави дописникот на...

ОМО „Илинден“-ПИРИН, ОМО „Илинден“ и Друштвото на репресираните Македонци го одбележаа...

Во бугарските градови Балагоевград и Гоце Делчев, Обединета македонска oрганизација ОМО "Илинден" , ОМО „Илинден“ ПИРИН, и Друштвото на репресираните Македонци ја одбалежаа 150...

„Комитите“ му се поклонија на Гоце Делчев по првичниот застој

На членовите на навивачката група „Комити“ во првиот обид им беше оневозможено да му се поклонат на Гоце Делчев, како што практикуваат години наназад...

Во Прилеп одбележани 150 години од раѓањето на Гоце Делчев

Со полагање цвеќиња на спомен бистата и пригодна програма, денеска во ОУ „Гоце Делчев“ во Прилеп беа одбележани 150 години од раѓањето на македонскиот...

По бугарската делегација во „Свети Спас“ осамна и бугарското знаме

Група момчиња со бугарско знаме и бугарски национални обележја се појавија пред гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ во Скопје, при чествувањето...

Владина делегација положи цвеќе пред спомениците на Гоце Делчев во Скопје

По повод 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, делегација на Владата составена од министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, заменик-министерот за земјоделство, шумарство и...