23.7 C
Skopje
17.7.2019 - 12:58

Ознака: гоце делчев

Гоце Делчев бил врховен судија на Македонската револуционерна организација!

Пишува: Блаже Миневски Во спомените објавени педесет и пет години по неговата смрт во Скопје, војводата Никола Петров Русински, близок соработник на Гоце Делчев и...

Привремен сообраќаен режим на мостот Гоце Делчев за викендов

Градот Скопје ги информира граѓаните дека поради изведување комплексни градежни активности во сабота и недела, на мостот Гоце Делчев ќе биде воведен привремен сообраќен...

Тамара Тодевска: Не можам да ја опишам тагата поради пропустот на...

Пејачката Тамара Тодевска се извини на социјалната мрежа Фејсбук за пропустот при изведувањето на химната на вчерашната прослава на 4 Јули во Амбасадата на...

Асиметричноста на договорите со соседите води кон ултиматуми и демакедонизација

Една, односно речиси две години по потпишувањето на договорите за добрососедство и соработка со соседите Грција и Бугарија, почнува на дело да се покажуваат...

Чествувања за Гоце Делчев, Пере Тошев и Јосип Броз–Тито во Прилеп

Делегација од oпштина Прилеп, предводена од градоначалникот Илија Јованоски и делегации од политички партии, денеска изутрината положија свежи цвеќиња пред спомен бистата на револуционерот...

Каков човек бил Гоце Делчев?

Според спомените на современиците Гоце беше најмекиот, најразбран, најуважен соговорник за сите, за секого посебно. Седеше на миндер, крснозе, или на стол во аголот, а...

Националните херои сведени на влог во политичките пазарења

По Гоце Делчев, ќе се појават и Даме Груев, Крсте Мисирков, Христо Татарчев... како историски личности што ќе бидат поставени како тема за докажување...

Учебниците и Гоце Делчев во фокусот на петтата средба на Македонско-бугарската...

– Политичарите направија сериозен чекор со Договорот за пријателство и добрососедство. Тој е солидна основа за еден многу значаен чекор во билатералните односи, но...

Владина делегација положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата...

Делегација на Владата на Република Македонија, предводена од вицепремиерот и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, придружуван од министерот за образование и наука Арбер...

Семакедонски собир во Прилеп во чест на великанот Гоце Делчев

Семакедонски собир по повод 147-годишнината од раѓањето на македонскиот великан Гоце Делчев се одржува во Прилеп, а на кој присуствуваат Македонци кои живеат во...