-9.2 C
Skopje
26.1.2022 - 6:04

Ознака: гостува

Гостува славниот виолончелист Николас Алштед

Германскиот виолончелист Николас Алштед настапува како солист и диригент, а неговиот репертоар е широк и опфаќа дела од сите музички епохи. Свирел со врвни...

Гостува славниот руски писател Евгениј Водолазкин

Организацискиот тим на фестивалот на европската книжевност „Букстар“ го најавува гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи, Евгениј Водолазкин, кому...

Гостува јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи

Иако е млад уметник, зад него стои богата интернационална кариера во Европа, Австралија, но и во Источна Азија. Добитник е на многу награди на интернационалниот...

Народниот театар Охрид гостува на фестивалот „Ристо Шишков“

Народниот театар Охрид ќе гостува фестивалот „Ристо Шишков“ во Струмица, информира центарот за култура „Григор Прличев. Во рамките на фестивалот, вечерва, со почеток од...

Во Кичево ќе гостува групата „Калевала“

По повод 8 Септември, Денот на независноста, вечерва, Центарот за култура од Кичево организира настап на групата „Калевала“. Оваа група првите почетоци ги бележи...

„Ноќ на боговите“ гостува во МНТ

Претставата „Ноќ на боговите“ е поставена по текстот на Миро Гавран, во режија на Марко Манојловиќ, а на големата сцена во МНТ ќе биде...

Во Скопје гостува чешкиот писател Марек Шинделка

Синоќа во Галеријата на Младинскиот културен центар се одржа промоција на романот „Замор на материјалот“ од чешкиот писател Марек Шинделка, кој лично присуствуваше на...

Гостува австрискиот виолинист Бенџамин Шмид

„Фантазија апасионата“ е насловот на симфониски концерт што ќе се одржи вечерва, во 20 часот. Под диригентската палка на инспиративниот диригент од Холандија, маестро...

Металург гостува кај некогашниот европски првак

Металург во меч од Регионалната лига денеска игра со искусната Стеауа, кај која најефикасни се Милошевиќ (31), Флореа (36) и Грегореску (37), а одбраната...

Кинески танцов театар гостува со „Будење“

Утревечер, во 20 часот, во Македонскиот народен театар, ќе гостува кинескиот танцов театар „Гуангдонг сонг енд денс“ со изведба на модерниот танц насловен „Будење“...