Ознака: гостува

Гостува американската виолинистка Естер Ју

„Бајка“ е насловен концертот, кој оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи утревечер, во 20 часот. Како солистка ќе настапи исклучителната американска виолинистка Естер...

Ќе гостува гудачката атракција „Бонд“

Популарниот и концертно активен женски гудачки квартет „Бонд“ првпат доаѓа во Скопје на 20 март. „Спајс грлс на класичната музика“, како што уште ги...

Гостува Народно позориште од Приштина со „Женидба“

На 20 февруари, со почеток во 20 часот, на големата сцена во МНТ ќе гостува Народно позориште од Приштина/Грачаница со претставата „Женидба“, од Николај...

,Вардарски пастуви“ ќе гостува во Австралија

Една од најбараните претстави во „Театар комедија“ од Скопје и претстава што ги соборува рекордите во гледаност на ниво на целата држава е претставата...

Гостува ирскиот титан на пијаното

Со „Љубов за Клара“ е насловен концертот на оркестарот на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи вечерва во 20 часот. Солист е фантастичниот ирски...

Прилепскиот театар со „Глембаеви“ гостува на „Еуроказ“

Проектот „Глембаеви, уште една легенда“ настанува како финален резултат на долгогодишното интересирање на хрватскиот режисер Бранко Брезовец за драмата „Господа Глембаеви“ на Мирослав Крлежа,...

Народниот театар Битола гостува во Кина

Народниот театар Битола вторпат има можност да гостува во Кина на повеќе сцени со претставата „Детето сонува“ од Ханох Левин во режија на Итаи...

„Еден месец на село“ ќе гостува во Црна Гора

Македонскиот народен театар со претставата „Еден месец на село“, кое е дело од врвниот книжевен опус на рускиот автор Иван Сергеевич Тургењев, а во...

Гостува славниот виолончелист Николас Алштед

Германскиот виолончелист Николас Алштед настапува како солист и диригент, а неговиот репертоар е широк и опфаќа дела од сите музички епохи. Свирел со врвни...

Гостува славниот руски писател Евгениј Водолазкин

Организацискиот тим на фестивалот на европската книжевност „Букстар“ го најавува гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи, Евгениј Водолазкин, кому...