14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 2:42

Ознака: гориво

Холандската авиокомпанија „КЛМ“ го изведе првиот лет со синтетички керозин

Холандската виокомпанијата „КЛМ“ минатиот месец го реализира првиот комерцијален патнички лет од Амтердам до Мадрид со синтетички керозин, соопштија холандската влада и авиокомпанијата, пренесуваат...

Цените на бензините остануваат исти, дизелот поевтинува

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95, еуросупер БС-98 како и малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, односно остануваат...

Поевтинуваат бензините и дизелот

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 2 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Од таму појаснуваат дека...

Бензините и дизелот поскапуваат

Од полноќ се зголемуваат цените на бензинот „евросупер БС-95“ и на „евродизел (Д-Е В) 1 денар/литар, а малопродажните цени на бензинот „евросупер БС-98“ и...

Бензините поскапуваат за еден, а дизелот за половина денар

Регулаторната Комисија за енергетика објави дека во согласност со методологијата што ја користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните...

Се зголемува цената на „евросупер БС-95“

Малопродажните цени на бензинот „евросупер БС-98“, на „евродизел“ (Д-Е В) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, односно остануваат на исто...

Амонијакот гориво на иднината?

Во европската стратегија за почиста животна средина се предвидува целосна декарбонизација на европската тешка индустрија и на транспортот, со намера до 2050 година да...

Горивата поскапуваат

Од ноќеска на полноќ горивата поскапуваат за 1 и за 1,5 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на полноќ малопродажната цена на бензинот...

Од полноќ се зголемува цената на бензините

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за...

Од полноќ пониски цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите, намалени цени на горивата. Од вечерва на полноќ малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 1,95...