Ознака: гориво

Поскапуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1,5, 2 и 2,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...

Тројца стружани со државни пари точеле гориво во своите приватни возила

Полицијата поднесе кривична пријава против три лица од струшко кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување. Од МВР велат дека пријавените, во...

Возачите со саати чекаат ред за да наполнат гориво во Венецуела

Возачите во градовите ширум Венецуела со саати вчера чекаа во редовите за гориво, кое е се повеќе недостапно поради блокирањето на увозот и прекинот...

Загина жена во протестите во Франција

Една демонстрантка загина, 47 лица беа повредени при денешните протести во Франција против покачувањето на цените на горивото, соопшти француското Министерство за внатрешни работи. Според...

Фотовест

Најмалку едно лице загина, а над 400 лица се повредени во протестите против покачувањето на цените на горивото во Франција. Речиси 300.000 лица излегоа...

Автомобил прегази учесничка на протестите против скапите горива во Франција

Протестните собири против високите цени на горивата во Франција започнаа денеска со трагичен инцидент, кога автомобил прегази и усмрти учесничка на протестите. Инцидентот се случи...

Скапо гориво, уште поскапа храна

Први на удар од поскапувањето на бензините се транспортерите, бидејќи услугата што ја обезбедуваат е директно зависна од цената на горивата, но очекувано е...

Најмалку седум лица беа убиени при протестите во Хаити

Најмалку седум лица беа убиени при протестите против покачувањето на цените на горивото, што беа одржани во Порт о Пренс во Хаити.  Демонстрантите опожаруваа автомобили,...