4.8 C
Skopje
28.1.2022 - 20:42

Ознака: горива

Горивата поевтинуваат за 2,5 до три денари

Горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 2,5 до три денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување...

Горивата поевтинуваат половина денар

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат...

Макрон предложи ревизија на даночните стапки на горивата на секои три...

Францускиот претседател Емануел Макрон во обид да го намали притисокот од страна на демонстрантите, кои се незадоволни поради високите цени на горивата, предложи метод...

Регионалните лидери го повикаа Макрон да го одложи новиот данок на...

Лидерите на 12 од 13-те региони на Франција денеска го повикаа францускиот претседател Емануел Макрон да ги одложи планираните даноци за горивата, кои предизвикаа...

Во Париз нови протести на „жолтите елеци“ поради цените на горивата

Во Париз денеска почнаа нови протести поради зголемувањето на цените на горивата, кои демонстрантите во жолти елеци ги нарекуваат „втор чин“, по минатонеделните демонстрации. Француските...

Втора жртва на протестите на „жолтите елеци“ во Франција

Уште едно лице загина во Франција за време на протестите против зголемувањето на даноците на гориво, кои се одржуваат ширум земјата. Ова е втора жртва...

Продолжуваат протестите ширум Франција против високите цени на горивата

По неколкуте протести на „жолтите елеци“ кои изминатите два дена протестираат заради зголемувањето на цените на горивата, денеска повторно го блокираа сообраќајот во Франција,...

Демонстрантите блокираа патишта низ Париз и овозможија бесплатен паркинг во Дизниленд

Демонстрантите во Франција, кои веќе втор ден протестираат поради поскапувањето на горивата и патарините и зголемувањето на даноците, денеска со неколку десетици возила блокираа...

Продолжуваат протестите во Франција поради високите цени на горивата

Откако вчера 287.000 лица протестираа во Франција поради покачувањето на цените на горивото, автопатиштата во земјата утрово, во знак на протест, се блокирани на...

Ново поскапување на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, од полноќ се зголемуваат за 1,00 односно 1,50 денари од литар, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V)...