Ознака: горештини

Богородичната црква во опасност поради горештините

Главниот архитект на историските споменици на Франција, Филип Вилнев, предупреди дека Богородичната црква може да се урне поради екстремно високите температури кои ја погодија...

Ароматизирани метро линии во Виена за време на летните горештини

Возовите на „Виенска линија“ – градскиот превозник во главниот град на Австрија, освен што во текот на летните месеци се постојано климатизирани, од неодамна...

Австралија погодена од топлотен бран, температурите близу 50 степени

Пеколни горештини ја зафатија Австралија, а овој декември е еден од најтоплите во историјата на мерењата. Најтоплото место во земјата е Марбли Бар со 174...

За скопјани што летово останаа во градов, базените се спас од...

Сонце, пеколни температури, жежок асфалт се карактеристиките на едно скопско лето. Многумина што немаа можност да заминат некаде на одмор и останаа цело лето...

Поради горештините, се стопи највисокиот врв во Шведска

Глечерот на шведската планина Кебнекаисе толку се стопи на летните температури, што веќе не е највисокиот врв во таа земја. Во јули, овој врв изгуби...

Горештините во Јужна Кореја однесоа 35 животи

Екстремното топлото време во Јужна Кореја е причинител за смртта на 35 лица од 23 јуни, објави Корејскиот центар за контрола и превенција на...

„Гардијан“: Што го предизвикува жешкиот бран од Алжир до Арктикот

Северната хемисфера трпи превисоки температури, а климатские промени не се единствена причина, објави Гардијан. Мината недела властите од Шведска невообичаено побараа меѓународна помош за спречување...

Северна Европа погодена од тропски горештини

Суша и високи температури го зафатија целиот северен дел на Европа, јавија светските агенции. Во Финска силно е погодена северната провинција Лапландија каде горат и...

Помош за граѓаните на Кисела Вода при евентуални високи температури

Возило на Црвен крст ќе патролира низ најфреквентните улици во општина Кисела Вода во деновите кога температурата на воздухот ќе биде над 35 степени,...