Ознака: Гордана Сиљановска Давкова

Сиљановска-Давкова предупреди на поделба во државата по повеќе основи

Синоќа, со подолг говор, пред граѓаните се обрати и кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова, која истакна дека бројките говорат за пораз, но таа никогаш...

Сиљановска-Давкова: Изборите покажаа дека партиите одлучуваат кој ќе победи

Политиката во Македонија сè уште не е на идалното ниво на развојот, односно и натаму е во рацете на партиите и тие одлучуваат кој...

Кои прашања меѓусебно си ги поставија Гордана Сиљановска-Давкова и Стево Пендаровски

ЕКСКЛУЗИВНО ПРЕДИЗБОРНО СООЧУВАЊЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ Во пресрет на вториот круг на претседателските избори, на 5 мај, редакцијата на првиот македонски дневен весник „Нова Македонија“...

Завршува изборната кампања, од полноќ изборен молк

Кандидатите за претседател, Стево Пендаровски и Гордана Сиљановска-Давкова ќе го поминат денешниот последен ден од кампањата за петти претседател на државата, убедувајќи ги граѓаните...

Сиљановска-Давкова: Без владеење на правото нема европеизација

Независното судство е клучен услов за демократска држава, но и еден од важните сегменти во рамките на очекуваните реформи, истакна Гордана Сиљановска-Давкова, кандидат за...

Пендаровски и Сиљановска во вториот круг, славеничка атмосфера и во СДСМ...

Мирни изборен ден и еуфорична победничка атмосфера по гласањето во штабовите на двете најголеми партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, е првичната оцена од вчерашниот прв...

Ќе бидам гласот на совеста, правото и на народот

ГОРДАНА СИЉАНОВСКА-ДАВКОВА Зошто сметате дека токму вие сте најдобриот избор за граѓаните и кои се клучните фундаменти на вашата програма? Во време на длабока уставна...

Ќе се залагам за помалубројна но поефикасна Влада и Парламент

Доколку бидам избрана за претседател на Република Македoнија прво што ќе направам ќе биде да се откажам од привелгиите на претседателот, за помалубројна, но поефикасна Влада,...

Мицкоски од Битола најави победа на изборите

Пред вечерашниот промотивен митинг на кандидатката за претседател на државата, Гордана Сиљановска- Давкова, ВМРО ДПМНЕ одржа средби со граѓаните во Битола, Могила и Новаци. Изборната кампања во...

Први митинзи на претседателските кандидати, старо-нови ветувања за граѓаните

Вечерва почнаа со митинзи тројцата претседателски кандидати за престојните претседателски избори. Гордана Силјановска-Давкова како кандидат на опозициската ВМРО-ДМПНЕ ја започна својата кампања во Охрид,...