12.8 C
Skopje
19.9.2021 - 7:52

Ознака: Гордана Силјановска-Давкова

Кампањата се извалка уште пред да почне

Во трката по гласови не се штеди противникот, па некогаш се посегнува и кон валкана кампања, со инволвирање, оцрнување или омаловажување и на блиските...

Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК

Десеттина часа пред истекот на рокот, до ДИК попладнево беа доставени кандидатурите за претседател на државата на Стево Пендаровски од СДСМ и коалицијата и на...

Кандидатите во трка по лајкови

Бројот на следбеници и на реакции на социјалните мрежи не е никаков индикатор ниту за успехот во вистинското изборно соочување ниту пак за веродостојноста...

Река прв поднесе кандидатура, до утре на полноќ и Пендаровски и...

Најдоцна до четврток до полноќ треба кандидатите за претседател на државата да ги достават кандидатурите до Државната изборна комисија (ДИК). За официјализирање на претседателската...

Заврши собирањето потписи за претседателските кандидати

На полноќ помеѓу саботата и неделата заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата. Потребните 10.000 потписи, како што беше потврдено, ги собраа Гордана...

Какво е албанското влијание на изборите?

Во рамките на создавањето на нови односи на политичката сцена на Балканот, за кој се води битка помеѓу Истокот и Западот, значајно место на...

Силјановска: Не смее политиката да биде во рацете на неколкумина

Вчера се одржа и 18-та годишна конференција на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, на која обраќање имаа претседателката на Унијата на жени Благица Ласовска...

Филипов: Одговарам на описот за консензуален кандидат

Додека опозициската ВМРО-ДПМНЕ на конвенција (по интерниот оглас) веќе го објави својот натпартиски кандидат, професорката Гордана Силјановска-Давкова, партискиот оглас на СДСМ за пријавување кандидати...

Гордана Силјановска-Давкова – претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова е кандидатката од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните избори, кои се закажани за 21 април. Силјановска викендов беше...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја кандидира Силјановска-Давкова на претседателските избори

Универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова е кандидатка од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската...