Ознака: Гордана Силјановска-Давкова

ДИК: Излезeноста до 18.30 часот 39,71 отсто

Одзивот во првиот круг на претседателските избори до 18.30 часот изнесува 39,71 отсто од обработени 91,54 проценти од избирачките места проценти или на гласање...

Затворени гласачките места

Во 19 часот затворени се избирачките места на кои граѓаните на Македонија можеа да гласаат во првиот круг од шестите претседателски избори. По затворањето...

Кампања што (не)влијае?

Додека нема влијание во промената на убедувањата, можни се промени на убедувањата кога тоа е поттикнато од политичар кој веќе го поддржуваат или кампањите...

Силјановска: Владата веднаш да го исполни ветувањето кон лекарите

Драматична е состојбата, за последните три месеци како што објави Левица, 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи дека еден дневно...

ОБСЕ/ОДИХР го објави периодичниот извештај за претседателските избори

Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР го објави периодичниот извешрај за претседателските избори. Во извештајот е опфатен периодот од 11 март до 2 април и се содржани согледувањата...

Прва дебата на претседателските кандидати

На вечерашната претседателска дебата, меѓу Гордана Силјановска-Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река на телевизијата „Телма“, кандидатите за претседател на државата ги спротивставија ставовите за...

Силјановска: Ќе бидам претседател на сите граѓани на Македонија

Ако бидам избрана за претседателка ќе одберам луѓе кои во вистинска светлина ќе ја претставуваат и нема да ја срамат Македонија по светот. Ќе...

Силјаноска-Давкова ќе ја бара поддршката од разочараните гласачи

Кампањата ја замислувам како рамноправен натпревар на идеи, етички натпревар на програми, витешки натпревар на ставови. Јас ќе се држам до тоа, без намера...

Силјановска-Давкова ја почнува кампањата од родниот Охрид

Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова ја почнува кампањата за претседателските избори од нејзиниот роден град Охрид, како што соопшти преку нејзиниот фејсбук-профил. - Добро утро...

Тројца или четворица кандидати за претседател?

Мој драг пријател што сака политички прогнози, ме покани да прогнозирам како ќе завршат изборите, и дека може да изберам кој било од тројцата...