Ознака: Гордана Силјановска-Давкова

Силјановска: Ако може Швајцарскиот совет да има двајца потпретседатели, чуму ни...

На денешната собраниска седница се обрати и Гордана Силјановска Давкова, пратеник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија, истакнувајќи дека...

Силјановска-Давкова: Ќе ги покачиме платите 25 отсто

Професорката Гордана Силјановска-Давкова, носител во Изборната единица 1 од ВМРО-ДПМНЕ, денеска беше во посета на Сопиште, од каде што истакна дека СДСМ го избриша...

Силјановска-Давкова: 40 отсто од министерските места ќе им припаднат на жени

Носителката во првата изборна единица на ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“, Гордана Силјановска-Давкова од пред музејот на Македонската борба истакна дека...

Силјановска: Името на државата сѐ уште е болна тема за сите

Професорката Гордана Силјановска Давкова од јавната дебата за законот за јавно обвинителство порача во текстот на законот еднаш да биде употребено новото име на...

Силјановска-Давкова: Оваа власт го потроши својот легитимитет

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и нивниот кандидат што го поддржуваат за претседател Гордана Силјановска-Давкова прогласија вечерва победа во првиот изборен круг. Силјановска на прес-конференцијата,...

Тесна разлика помеѓу Пендаровски и Силјановска-Давкова според првичните резултати

Според првичните резултати објавени на веб-страницата на ДИК од обработени 16,88 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со...

ДИК: Излезeноста до 18.30 часот 39,71 отсто

Одзивот во првиот круг на претседателските избори до 18.30 часот изнесува 39,71 отсто од обработени 91,54 проценти од избирачките места проценти или на гласање...

Затворени гласачките места

Во 19 часот затворени се избирачките места на кои граѓаните на Македонија можеа да гласаат во првиот круг од шестите претседателски избори. По затворањето...

Кампања што (не)влијае?

Додека нема влијание во промената на убедувањата, можни се промени на убедувањата кога тоа е поттикнато од политичар кој веќе го поддржуваат или кампањите...

Силјановска: Владата веднаш да го исполни ветувањето кон лекарите

Драматична е состојбата, за последните три месеци како што објави Левица, 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи дека еден дневно...