17.8 C
Skopje
23.10.2021 - 15:54

Ознака: Гордана Силјановска-Давкова

Силјановска-Давкова: Шокантна е одлуката за разрешување на Пауновски

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова на денешната седница во Собранието го праша премиерот Зоран Заев врз основа на кои членови и од кои закони...

Силјановска Давкова: Излеговме да ја одбраниме Македонија од вирус што ги...

Од пред Владата на протестот „Оставка на Заев, слобода на народот“ на граѓаните се обрати Гордана Силјановска Давкова, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и...

Силјановска: Во ребалансот не гледам пари за образованието

Она што зачудува и разочарува е што не гледам инвестирање во образованието, рече пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова на вториот ден од...

Силјановска-Давкова: Да не се соочиме со кластер викенд без ДДВ?

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова, коментирајќи ја мерката за викенд без ДДВ, од собраниската говорница порача дека во услови кога се зголемува бројката на...

Силјановска: Ако може Швајцарскиот совет да има двајца потпретседатели, чуму ни...

На денешната собраниска седница се обрати и Гордана Силјановска Давкова, пратеник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија, истакнувајќи дека...

Силјановска-Давкова: Ќе ги покачиме платите 25 отсто

Професорката Гордана Силјановска-Давкова, носител во Изборната единица 1 од ВМРО-ДПМНЕ, денеска беше во посета на Сопиште, од каде што истакна дека СДСМ го избриша...

Силјановска-Давкова: 40 отсто од министерските места ќе им припаднат на жени

Носителката во првата изборна единица на ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“, Гордана Силјановска-Давкова од пред музејот на Македонската борба истакна дека...

Силјановска: Името на државата сѐ уште е болна тема за сите

Професорката Гордана Силјановска Давкова од јавната дебата за законот за јавно обвинителство порача во текстот на законот еднаш да биде употребено новото име на...

Силјановска-Давкова: Оваа власт го потроши својот легитимитет

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и нивниот кандидат што го поддржуваат за претседател Гордана Силјановска-Давкова прогласија вечерва победа во првиот изборен круг. Силјановска на прес-конференцијата,...

Тесна разлика помеѓу Пендаровски и Силјановска-Давкова според првичните резултати

Според првичните резултати објавени на веб-страницата на ДИК од обработени 16,88 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со...